Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego inwestuje w rozwój infrastruktury medycznej na światowym poziomie. Na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego 1/3 powstanie nowoczesny budynek Collegium Medicum. Wszystkie pomieszczenia dydaktyczne, laboratoryjne i administracyjne będą zlokalizowane w jednym miejscu. Zgodnie z harmonogramem, pierwsi studenci rozpoczną w nim zajęcia już w 2021 roku.
Inwestycję zrealizuje firma Skanska S.A., która współpracowała już z UKSW przy budowie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Nowy Budynek Collegium Medicum będzie mieścił sale dydaktyczne oraz specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz pomieszczenia symulacji medycznych.
Za projekt budynku odpowiada poznańska Pracownia Architektoniczna GPVT. Obiekt będzie charakteryzować się prostą i nowoczesną bryłą oraz przyciągającą uwagę elewacją w stonowanej gamie kolorystycznej. Dzięki temu harmonijnie wpisze się w krajobraz otoczenia. Zaprojektowana konstrukcja będzie przystosowana do ewentualnej nadbudowy budynku o kolejne kondygnacje. Budynek wyróżni się także niskim zapotrzebowaniem na energię z uwagi na rozbudowaną instalację fotowoltaiczną. W Collegium Medium wykonawca zainstaluje również zaawansowane systemy audiowizualne.
– Projekt, który będziemy realizować dla UKSW, idealnie wpisuje się w założenia naszej strategii oraz misję budowania z korzyścią dla społeczeństwa. Cieszymy się również, że do grona naszych projektów dołączy kolejny obiekt użyteczności publicznej – podkreśla Marcin Hutyra, dyrektor Obszaru Warszawa-Komercyjny w Skanska SA.
Powierzchnia całkowita budowanego obiektu wyniesie ponad 3800 mkw., a kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Planowany termin ukończenia inwestycji przypada na przełom III i IV kwartału 2021 roku.
– Budowa obiektu Collegium Medicum będzie dopełnieniem naszych wysiłków w tworzeniu Wydziału Medycznego UKSW. Bardzo nam zależy, aby obok wyspecjalizowanej kadry naukowej, zapewnić jak najlepsze zaplecze infrastrukturalne, odpowiadające najwyższym światowym standardom – mówi ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW)