Nowe dane Eurostatu pokazują wyraźnie zróżnicowanie Mazowsza

1152

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące PKB. Wyraźnie widać, że podział statystyczny Mazowsza był niezbędny. Region stołeczny zajmuje właściwie 16. lokatę wśród wszystkich regionów UE, a mazowiecki regionalny plasuje się na 99 pozycji.

Z informacji Eurostatu wynika, że wśród polskich regionów jedynym, który mieści się w pierwszej dwudziestce najlepiej rozwijających się unijnych regionów jest warszawski stołeczny. Osiągnął on w 2017 r. 152 proc. średniej PKB (mierzonej w przeliczeniu na mieszkańca w standardzie siły nabywczej). W tym samym czasie region mazowiecki regionalny osiągnął 59 proc. średniej unijnej.

Jestem bardzo zadowolony, że po raz pierwszy w komunikacie Eurostatu pokazane są dwa regiony statystyczne Mazowsza – warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Najnowsze dane będą dla nas przyczynkiem do rozmów z Komisją Europejską, ale i z polskim rządem. Eurostat potwierdził, że Mazowsze to region zróżnicowany i środki europejskie powinny być w odpowiedni sposób transferowane – potrzebne jest wsparcie na znacznie wyższym poziomie finansowym dla regionu słabiej rozwiniętego. Dodatkowo mamy kolejne mocne argumenty do naszych starań o włączenie mazowieckiego regionalnego do programu Polska Wschodnia – komentuje marszałek Adam Struzik.

Całe administracyjne województwo mazowieckie przekroczyło 100 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. To pokazuje, że potrzebny był podział statystyczny Mazowsza, by na potrzeby tworzenia nowego budżetu UE można było do każdej z części regionu kierować adekwatne wsparcie.

Informacja Eurostatu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here