Nowe dopłaty do fotowoltaiki będą niższe

1028

Portal WysokieNapiecie.pl dotarł do szczegółów trzeciego naboru do rządowego programu dopłat do domowej fotowoltaiki. Dotacje zmniejszą się z 5 tys. zł do 3 tys. zł. Budżet programu wyniesie nieco ponad 0,5 mld zł. Pomimo tego pieniądze… niemal się już rozeszły.

Program Mój Prąd 3.0 ruszy 1 lipca 2021 roku, ale obejmie instalacje fotowoltaiczne instalowane od lutego 2020 roku. Wszyscy, którzy nie skorzystali z Mojego Prądu w poprzedniej edycji, będą mieć więc szansę teraz. Dopłaty będą przyznawane do instalacji montowanych do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania budżetu – wynika z nieoficjalnych informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

Dotacje do paneli fotowoltaicznych, tak jak obecnie, będą mogły pokryć nie więcej niż 50% wartości inwestycji. Zmniejszy się jednak maksymalna kwota dofinansowania, którą w praktyce odbierali niemal wszyscy beneficjenci poprzednich edycji programu. Dopłata do fotowoltaiki wyniesie 3000 zł, zamiast 5000 zł przyznawanych w poprzednich dwóch naborach do Mojego Prądu – dowiedziało się WysokieNapiecie.pl.

Zmniejszy się także budżet programu. Zamiast 1,1 mld zł jakie Kowalscy mieli do dyspozycji łącznie w pierwszych dwóch naborach, w trzeciej edycji programu Mój Prąd dofinansowanie nieznacznie przekroczy 0,5 mld zł (rząd zaplanował dokładnie 534 mln zł). W sumie ze wsparcia skorzystać będzie mogło ok. 178 tys. rodzin pragnących zostać prosumentami.

Według naszych szacunków od połowy grudnia 2020 roku do końca czerwca 2021 roku, a więc w okresie w którym beneficjenci nie zdążyli już zgłosić instalacji do dofinansowania w ramach drugiej edycji Mojego Prądu, zostało zainstalowanych już ok. 140 tys. instalacji prosumenckich. W efekcie jest bardzo prawdopodobne, że przy aktualnym budżecie programu Mój Prąd 3.0, na dofinansowanie załapią się prosumenci, którzy zdążą uruchomić instalacje PV do sierpnia tego roku (w samym kwietniu przybyło 26 tys. nowych prosumentów).

Niewykluczone, że ministerstwo zdecyduje się jednak na zwiększenie budżetu, podobnie jak działo się to w poprzedniej edycji programu. Możliwe też, że prosumenci, którzy nie zdążą załapać się na wsparcie w tej edycji programu, będą mogli uzyskać je jeszcze w kolejnej.

Pewne jest natomiast, że Mój Prąd 3.0 nie będzie przewidywał dopłat do jakichkolwiek innych elementów domowej infrastruktury energetycznej, jak stacje ładowania samochodów elektrycznych, akumulatory ciepłej wody czy systemy zarządzania energią. Te elementy, które – według wcześniejszych zapowiedzi resortu – miały być dotowane już w trzecim naborze, ostatecznie mają być wspierane dopiero od czwartego naboru. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce połączyć je ze zmianami w ustawie o OZE, które mają znieść system opustów (net-meteringu). Wówczas autokonsumpcja energii nabierze większego znaczenia. Dopłaty do takich instalacji mają zostać wprowadzone w ramach programu Mój Prąd 4.0, planowanego na 2022 rok.

Czy planowane zmiany modelu rozliczeń prosumentów zwiększą tegoroczne zainteresowanie fotowoltaiką? O ile zostaną zmniejszone dopłaty? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

LINK: https://wysokienapiecie.pl/38726-moj-prad-3-0-budzet-dotacje-o-niemal-polowe-mniejsze/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here