Nowe modele oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi

2066

Wszystkie działania podejmowane podczas zorganizowanego po raz pierwszy w Polsce Tygodnia Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Polish Circular Week) zachęcały do zmiany nawyków konsumpcyjnych i przekształcenia modeli społeczno-ekonomicznych na znacznie efektywniejsze. Nakłaniały do świadomego, rozsądnego i oszczędnego korzystania z kurczących się globalnie zasobów naturalnych. Podsumowanie licznych wydarzeń, odbywających się pod koniec października w 11 polskich miastach satysfakcjonuje współorganizatorów – Koalicję rECOnomy oraz Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

W około 40 różnych eventach: wizytach studyjnych, happeningach, konferencjach i warsztatach, przygotowanych wspólnie z 32 partnerami, udział wzięło ponad 700 uczestników. Do wspólnej inicjatywy mógł się przyłączyć każdy komu na sercu leży transformacja współczesnej gospodarki w procesie produkcyjno-konsumpcyjnym. Aktywnie w te działania włączyli się przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, instytucji państwowych, samorządowcy i osoby prywatne.

–  Duże zainteresowanie wydarzeniami, które miały miejsce podczas Polish Circular Week jest potwierdzeniem zrozumienia idei Circular economy oraz akceptacji dla konieczności zmiany nawyków konsumenckich i modeli społeczno-gospodarczych – podsumowuje dr Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. – Udało się nam wzmocnić ten przekaz, ponieważ tak naprawdę każdego dnia przez 7 dni uparcie powtarzaliśmy że należy skończyć z nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych i efektywnie wykorzystywać surowce, aby przedłużyć im cykl życia. Jest wiele wspaniałych przykładów jak możemy to robić z korzyścią dla konsumentow i gospodarki.

W wielu europejskich krajach podejmowane są niezwykle ciekawe inicjatywny związane z ograniczeniem  dokonywania zakupów różnych towarów w tym srzętów gospodarstwa domowego, aparatury medycznej, mebli,a nawet odzieży. – W Wielkiej Brytani powszechna jest np. platforma, która  zajmuje się wypożyczaniem ubrań, które nosimy na co dzień.

– To nie są suknie balowe, smokingi czy garnitury, tylko zwykłe swetry, garsonki, sukienki – kontynuuje prezes INNOWO.  – W pierwszym odruchu  takie działanie może budzić niechęć do korzystania z ubiorów, które ktoś nosił. Jeśli jednak porównamy to z usługami hotelowymi i spaniem w pościeli, którą już ktoś przed nami użytkował to ta niechęć ustępuje.

Podobnie jest z leasingowaniem dżinsów, praktykowanym w niektórych państwach. Klient płaci co miesiąc kilka euro za ich użytkowanie.  Po roku odsyła się je do producenta, który po ich odnowieniu  przekazuje je kolejnemu leasingobiorcy. Takie działanie ma sens, bo wydłuża znacząco cykl życia produktów, które nie stają się szybko odpadami, a poza tym jest ekonomiczne dla użytkowników.

– Wypożyczać można różne sprzęty np. pralki od producenta, któremu klienci płacą miesięcznie za to ile razy z nich korzystali, zastawy stołowe w restauracjach, meble, aparaturę medyczną wykorzystywaną w szpitalach do operacji – dodaje Iza Fortuniak . –  Takie sprzęty są stale w obrocie, a producentom zależy żeby, aby jak najdłużej na siebie zarabiały.  Przemysł może wówczas wytwarzać ich znacznie mniej bo są trwalsze i nie psują się zaraz po zakończeniu okresu gwarancji. Oszczędza się dzięki temu materiały i surowce, a przy okazji zmienia się model posiadania.  Podobne inicjatywy można również  z powodzeniem upowszechnić  w Polsce.

Nasza planeta Ziemia tonie w śmieciach. Tę ilość odpadów można będzie zredukować  jeśli zaczniemy  robić zakupy świadomie, naprawiać użytkowane sprzęty, albo wypożyczać je tylko na określony czas.

Obok świadomości i zaangażowania konsumentów niezwykle ważne jest także zaangażowanie partnerów biznesowych. Circular Week pokazał perspektywy biznesowe gospodarki obiegu zamkniętego, a także umożliwił nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi grupami interesariuszy.  Organizatorzy przedstawili też propozycje zmian legislacyjnych, które zachęcą firmy do przestawiania swoich modeli biznesowych na cyrkularne rozwiązania.

–   Zyskujemy coraz więcej zwolenników, którzy popierają te inicjatywy, ale wymaga to całkowitej zmiany  podejścia do realizacji koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego – konkluduje Agnieszka Sznyk. – Nie wszyscy jeszcze to rozumieją, że ochrona środowiska jest bardzo ściśle powiązana z gospodarką. Dzięki takim  właśnie wydarzeniom jak warsztaty zrównoważonego gospodarowania czy  zrównoważonej mody, przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, i wielu innym inicjatywom, staramy się te idee przybliżać i pokazywać je w praktycznym działaniu.. Za rok będziemy organizować kolejny  Polish Circular Week. Mam nadzieję, że w nasze działania włączy się wiele  nowych podmiotów,  którym na sercu leży transformacja współczesnego modelu gospodarki.

Podsumowanie niektórych wydarzeń zorganizowanych w ramach Circular Week przez INNOWO i koalicję rECONOMY:

Warsztat  „Zrównoważona moda“, który poprowadziła Marta Karwacka, pasjonatka mody, specjalistka CSR, autorka bloga How to Wear Fair. Do współprowadzenia spotkania zostały zaproszone firmy, które w swojej działalności kierują się zrównoważonym rozwojem. Dziś branża odzieżowa produkuje 400 proc. więcej ubrań niż 20 lat temu, a ponad 15 milionów ton tekstyliów jest wyrzucanych (Stany Zjednoczone) a mniej niż 1 proc. materiałów jest recyclingowanych. Uczestniczki warsztatu zastanawiały się co można zrobić aby zmienić świadomość, a przede wszystkim postawy i zachowania konsumentów. Odpowiedzią były prezentacje firm, które hołdują zasadzie: stylowo i etycznie. Marka celebrity2use, która sprzedaje ubrania znanych osób, przeznaczając część ceny na cele charytatywne; WOSH WOSH firma odnawiająca i regenerująca obuwie oraz Studio PIEL, w którym powstają wyroby z odpadów skór. Na zakończenie warsztatu uczestniczki mogły same wykonać ozdoby z odpadów.

Warsztat kulinarny „Kochasz jedzenie? Skończ z jego marnotrawieniem!” miał za zadanie edukować uczestników w kwestii ograniczania marnowania żywności. Przeciętny Polak, który wyrzuca cztery kilogramy jedzenia miesięcznie, może zaoszczędzić nawet 2,5 tysiąca złotych rocznie.  Prowadzący spotkanie – Sylwia Majcher, dziennikarka i blogerka kulinarna oraz Jakub Malec, szef kuchni hotelu Novotel Centrum – uczyli uczestników jak wykorzystać resztki żywności przygotowując wspólnie zdrowe i smaczne posiłki. Resztki żywności wykorzystane w kuchni pochodziły z jadłodzielni Foodsharing Warszawa. O tej inicjatywie oraz o tym w jaki sposób możemy w zrównoważony sposób planować posiłki, rozstrzygać przydatność produktów do spożycia, przechowywać żywność dyskutowano wspólnie w trakcie pysznego posiłku przygotowanego podczas warsztatów.

Debata „Waste is material without identity” podejmowała naglący temat wdrożenia budownictwa cyrkularnego w Polsce. Gospodarka cyrkularna może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu branży budowlanej, która obecnie odpowiada za połowę zużycia energii i wydobycia materiałów w UE.

Konferencja „Ekosystem pozytywnego wpływu”, podczas której dyskutowano na temat inicjatyw podejmowanych na całym świecie głównie przez młodych ludzi z wielką pasją łączących cele społeczne, ekologiczne i biznesowe. Goście konferencji, M. Dardaillon i J. Guyot, autorzy książki „Przedsiębiorcy którzy zmieniają świat” mówili m.in. o przykładach startupów, które rozwiązują istotne wyzwania dotyczące kurczących się zasobów naturalnych i zmieniającego się stylu życia.

Circular Economy Warsaw Summit – Konferencja „Gospodarka Obiegu Zamkniętego od teorii do praktyki”. Było to już trzecie spotkanie liderów circular economy, z Polski i ze świata. Konferencja była okazją do dyskusji o kierunkach rozwoju gospodarki cyrkularnej w Polsce i w Europie, a także do prezentacji przez firmy najciekawszych case studies z obszaru circular economy.

Jedną z ciekawszych prezentacji było wystąpienie Jana Jonkera, charyzmatycznego profesora, jednego ze 100 najbardziej wpływowych osób w obszarze zrównoważonego rozwoju w Holandii. Profesor Jonker w bardzo przystępny sposób przedstawił różne modele biznesowe, nad którymi prowadził dogłębne badania, a które szczegółowo przedstawione są w jego książce pt. Organising for the circular economy. Trudne zadanie prezentacji po Janie Jonkerze miał dr Sankar Sivarajach z Uniwersytetu w Bradford. Dr Sankar opowiedział o konkretnych przykładach wykorzystania circular economy w biznesie jak np. platformy internetowe do wypożyczania ubrań czy ooHO biodegradowalne jadalne osłonki na wodę. Natomiast Joan Prummel z Ministerstwa Infrastruktury i Gospodarki Wodnej Holandii zwrócił uwagę na znaczenie zamówień publicznych w transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. 1 800 000 000 000 to kwota, która rocznie przeznaczana jest w Unii Europejskiej na zamówienia publiczne. Jej wysokość mówi sama ze siebie, uświadamiając nam jak skuteczne może być to narzędzie w nakłanianiu firm do oferowaniu produktów czy usług zgodnych z ideą GOZ.

Nie brakowało także interesujących przykładów ze świata biznesu. Katarzyna Dulko Gaszyna, Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju,  przedstawiła dobre praktyki IKEA, pokazując jak bardzo zaawansowana jest ta marka w działaniu na rzecz gospodarki cyrkularnej. Sto procent bawełny i 77 proc. drewna pochodzi  w Ikea ze źródeł zrównoważonych, 73 proc. energii produkowane jest ze źródeł odnawialnych,  ponad 92 proc. roduktów dostępnych w sklepach IKEA jest produkowanych  w pełni z surowców wtórnych jak np. dywany TANUM czy fronty kuchni KUNGSBACKA.

Więcej o tematach i prelegentach na stronie www.circulareconomy.org/konferencja

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here