Nowe połączenie z Chin do Niemiec omija polskie Małaszewicze

1464

Niemiecki operator DHL Global Forwarding oraz chiński Xian International Inland Port Investment & Development Group uruchomili najszybszą usługę transportu kolejowego z Xian do Hamburga. Czas tranzytu skrócono z 17 dni do 10 – 12 dni, czyli o 30-40 proc. Omija ona „tradycyjne” na tej trasie polsko-białoruskie przejście graniczne w Małaszewiczach.

Xian jest trzecim co do wielkości miastem w północno-zachodnich Chinach (12,5 mln), za Chongqing i Chengdu. Uznawane jest za jedno z głównych miejsc, skąd zaczyna się Nowy Jedwabny Szlak. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i centrum edukacyjnym regionu środkowo-północno-zachodniego, z licznymi udogodnieniami (jako specjalna strefa ekonomiczna Greater Xian) dla placówek badawczo-rozwojowych, w tym służących eksploracji kosmosu i bezpieczeństwa narodowego.

Według chińskich źródeł SSE Greater Xian przyciąga inwestycje zagraniczne, ponieważ uznawana jest za centrum sztucznej inteligencji (AI), rozwiązań dla infrastruktury 5G i chmury obliczeniowej. Działa tam ponad 100 przedsiębiorstw specjalizujących się w AI przynosząc całkowity przychód 1,4 miliarda USD rocznie, ale także rozwinięty jest przemysł elektro-mechaniczny, elektroniczny, biofarmaceutyczny i z sektor motoryzacyjnego.

Nowe połączenie kolejowe z Xian do Hamburga liczy ok. 9400 km i wiedzie przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i Litwę do Kaliningradu na Morzu Bałtyckim. Drugi raz granicę z Unią Europejską przekracza na przejściu Mamonowo – Braniewo.

Końcowy odcinek trasy prowadzi przez Polskę do Hamburga i Neuss, ważnego węzła logistycznego z portem nad Renem (kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia).

Jak powiedział Qu Jinwei, dyrektor generalny Xian International Inland Port Investment & Development Group, nowe połączenie ekspresowe przetestowano i uruchomiono w ciągu czterech miesięcy. W organizacji tego połączenia uczestniczą też: Koleje Chińskie, Belintertrans, RTSB GmbH i UTLC – Euroasian Rail Alliance.

Wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here