Zastosowanie druku 3D umożliwi projektowanie protez dla gatunków zagrożonych i niesienie pomocy zwierzętom. Dr inż. Eliza Romańczuk-Ruszuk, opracowuje materiał, który w przyszłości pozwoli na wykonywanie dla nich indywidualnych protez. Będzie to ratunek m.in. dla zwierząt, potrąconych przez kierowców na drogach lub schwytanych we wnyki.
Dr inż. Eliza Romańczuk-Ruszuk jest adiunktem w Instytucie Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W 2020 roku obroniła pracę doktorską dotyczącą nowej generacji biomateriału metalicznego do zastosowania w medycynie. W swojej pracy naukowej skupiała się na opracowaniu stali medycznej pozbawionej niklu – pierwiastka silnie uczulającego. Zajęła się tym tematem, ze względu na dostrzegalny w ostatnich latach wzrost reakcji alergicznych na nikiel u ludzi, szczególnie u kobiet. Stal wykorzystywana jest w medycynie m.in. na implanty krótkookresowe, takie jak: płytki, śruby czy druty, ale znana jest też w życiu codziennym, wykonuje się z niej mniej wartościowe wyroby jubilerskie typu bransoletki, zapinki, paski do zegarków. Dr inż. Eliza Romańczuk-Ruszuk opracowała materiał, który ma potencjał do zastosowania w medycynie. W pracy doktorskiej opracowała nowy skład chemiczny oraz zaproponowała technologię otrzymywania bezniklowej stali austenitycznej wykorzystująca metodę metalurgii proszków.
Po obronie doktoratu odbyła staż w zespole dr hab. Roberta Przekopa, prof. UAM, w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu, na którym poznała technologię przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz druk 3D. Od tamtego momentu swoją drogę naukową ukierunkowała na zagadnienia związane z drukiem 3D, a dokładnie z drukiem 3D materiałów ceramicznych i silikonowych.
Dr inż. Eliza Romańczuk-Ruszuk od początku swojej drogi naukowej związana jest z inżynierią biomedyczną, którą ukończyła na Politechnice Białostockiej. Dlatego obecnie chciałaby połączyć zagadnienia druku 3D i biomedycyny poprzez pomoc zwierzętom. Rozpoczęła pracę nad zagadnieniami związanymi z opracowaniem protez zwierząt gatunków zagrożonych. Opracowuje materiał, który w przyszłości może zostać wykorzystany na protezy dla tych zwierząt. Zastosowanie druku 3D umożliwi projektowanie nastawione na indywidualne potrzeby i jednocześnie pomoc zwierzętom.
Dr inż. Eliza Romańczuk-Ruszuk realizuje swoje zainteresowania naukowe wpisując się w znaną kampanię „Dziewczyny na politechniki”, ponieważ nie boi się świata inżynierskiego. Podkreśla, że najważniejsza jest chęć i zaangażowanie w dążeniu do celów. Studentów zachęca, że nie powinni się bać i korzystać z nowych możliwości, które się przed nimi pojawiają.
Brawo!!! Oby tak dalej 👏
👏👏