Nowe technologie w lubelskiej okulistyce

923

Lublin to jeden z ważniejszych ośrodków okulistyki w Polsce. Wykonuje całe spektrum zabiegów okulistycznych. Przeprowadził pionierskie operacje wszczepiania sztucznej tęczówki, soczewek Schariotha, wprowadził Cytykolinę, doustne tabletki w leczeniu jaskry, a także wykonał pierwszą w Polsce witrektomię hybrydową, która ma wiele zastosowań, szczególnie w chirurgii urazów gałki ocznej. Lubelski ośrodek dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowników i odpowiednią infrastrukturą. Prowadzi również wiele badań naukowych, których wyniki kończą się publikacją w renomowanych pismach światowych.

Lubelski Magazyn.pl#bliskobiznesu w wywiadzie z prof. Robertem Rejdakiem, szefem Kliniki Ogólnej i Dziecięcej i prorektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie  przedstawił nie tylko wieloletnie dokonania ośrodka w leczeniu chorób oczu przy pomocy innowacyjnych metod, ale pytał także o przyszłość okulistyki. W odpowiedzi prof. Robert Rejdak wyjaśnił:

 „ Moim zdaniem, w okulistyce nastąpi rozwój technologii w oparciu o lasery. W wielu sytuacjach, na przykład w chirurgii zaćmy, zagoszczą one na dobre. Oczywiście, obecność chirurga dalej będzie niezbędna, ale i tak duża część zabiegów będzie wykonywana przez laser. Chirurg będzie kończył zabieg, wszczepiając soczewkę wewnątrzgałkową. Dzięki laserowi zabieg będzie bezpieczniejszy i krótszy, co z kolei przełoży się na możliwość zoperowania większej ilości pacjentów. Na pewno w ciągu kilku lat na rynku pojawią się nowe leki do leczenia schorzeń plamki żółtej, które są przyczyną ślepoty. Możemy spodziewać się nowych leków przeciwjaskrowych. Są już zaawansowane prace w oparciu o terapie genowe w przypadku wielu schorzeń okulistycznych… Chciałbym, aby następował dalszy rozwój badań nad sztuczną siatkówką, czyli implantem podsiatkówkowym. Te prace były rozwijane, ale napotkały pewne trudności. Liczę, że ten rozwój i przełom w badaniach wkrótce nastąpi. Takie rozwiązanie pomogłoby w odzyskaniu wzroku przez osoby, które cierpią na ślepotę w wyniku genetycznie uwarunkowanych schorzeń siatkówki. Moim zdaniem prace nad implantem podsiatkówkowym to bardzo ważny kierunek rozwoju, który powinien być kontynuowany i ulepszony”.

Prawdopodobnie już czerwcu otwarta zostanie w Lublinie pierwsza w Europie i druga na świecie filia szwajcarskiej Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych ESASO. Będzie nią kierował prof. Robert Rejdak, który w swojej praktyce zawodowej wykonał ponad 35 tys. operacji okulistycznych.

Cały wywiad z prof. Robertem Rejdakiem dostępny jest na stronie magazynlubelski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here