Nowe zasady higieny pracy. Sieć Cosmedica wprowadza system ochrony zdrowia pracowników i pacjentów

2046

Apteki zapewniają stały dostęp do leków i produktów farmaceutycznych, ale personel  ponosi pewne ryzyko związane z epidemią koronawirusa.  Obsługiwani są w nich pacjenci z symptomami grypy i przeziębienia. Opracowany przez Cosmedica system ochrony zdrowia ma zagwarantować bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i klientom aptek przebywającym jednocześnie w jednym pomieszczeniu.

Farmaceuci w przeciwieństwie do pracowników służby ochrony zdrowia, nie posiadają żadnych narzędzi wsparcia od rządu ani samorządów, takich jak maseczki, kombinezony, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Apteki jako firmy prywatne zdane są jedynie na siebie.

Spośród dużych, ogólnopolskich sieci, Cosmedica, która jest firmą z całkowicie polskim kapitałem, jako pierwsza w kraju opracowała bezpieczny system wsparcia pracowników aptecznych. Wprowadziła odpowiednie warunki higieny i ochrony pracy personelu i klientów, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

W ramach systemu ochrony zdrowia pracowników sieci Cosmedica zainstalowano we wszystkich aptekach osłony na stanowiskach z kasami w celu ochrony pracowników przez oddzielenie ich od klientów. Inwestycja została zrealizowana w ekspresowym tempie. Osłony już funkcjonują w punktach sprzedaży w całej Polsce. Mają zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem oraz ochronę zdrowia zarówno pracowników, jak i klientów.

W opinii pracowników takie zabezpieczenie jest niezwykle skuteczne, zwłaszcza w połączeniu z dodatkowymi procedurami dotyczącymi regularnej dezynfekcji dłoni oraz ograniczeniem ilości klientów przebywających w danym momencie w punkcie Cosmedica i zachowanie niezbędnych odstępów między osobami w kolejce.

Sieć Cosmedica zaopatrzyła również swój personel w maseczki ochronne stosowane bez limitów, aby chronić pacjentów przed potencjalnym zagrożeniem ze strony farmaceuty, oraz rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Jako pierwsza sieć w Polsce, Cosmedica wprowadziła nielimitowaną możliwość dezynfekcji dłoni dla klientów aptek, pod hasłem: Bezpłatna Dezynfekcja Dłoni. Płyny dezynfekujące dostępne są dla pacjentów przy stanowiskach kasowych.

Wychodząc naprzeciw codziennym trudnościom pracowników, wprowadzony został system wsparcia dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w ramach którego pracownicy centrali oraz Kierownicy Regionalni sieci Cosmedica organizują również opiekę nad dziećmi farmaceutów, dostępną na zamówienie w uzasadnionych przypadkach.

Punkty sprzedaży należące do sieci Cosmedica stały się najbezpieczniejsze i najchętniej wybierane przez pacjentów. Wprowadzone rozwiązania zostały docenione również przez pracowników aptek. Zestaw dobrych praktyk w zakresie ochrony zdrowia pracowników może stanowić wzór dla innych pracodawców.

Sieć Cosmedica to ogólnopolska grupa farmaceutyczno- dermokosmetyczna, do której należą 82 punkty stacjonarne – apteki oraz punkty dermokosmetyczne. Cosmedica prowadzi również sprzedaż internetową pod adresem: sklep.cosmedica.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here