W diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu zmiany zachodzą bardzo szybko. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny. Nie wszyscy lekarze mają jednak równy dostęp do nowości, które każdego roku pojawiają się na świecie. Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich we współpracy z konsultantem krajowym ds. okulistyki wystąpiło z inicjatywą organizowania cyklicznych szkoleń i konferencji dla lekarzy, którzy mają mniejszą praktykę zawodową lub dopiero rozpoczynają zabiegi chirurgiczne. Przystąpiono do realizacji projektu edukacyjnego Akademia Okulistyki SCOP on-line.
Cykliczne szkolenia będą prowadzone w formie wideokonferencji z udziałem najlepszych ośrodków krajowych i zagranicznych. Uczestniczyć w nich mogą jednocześnie setki osób, po wcześniejszym zarejestrowaniu się i uzyskaniu hasła dostępu. Tematem szkoleń będzie m.in. chirurgia zaćmy, witrektomia, program lekowy AMD, leczenie DME, AOCT, chirurgia przedniego odcinka gałki ocznej, jaskra i chirurgia plastyczna.
– Mamy już potwierdzony udział wybitnych wykładowców z kraju i z zagranicy, którzy będą prowadzić te szkolenia – mówi prof. dr hab. n.med. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. – Wspólnie z prof. dr hab. n. med. Markiem Rękasem, konsultant krajowy ds. okulistyki, z którym jesteśmy razem w Komitecie Naukowym ustalamy zakres tematyczny i terminy szkoleń. Wkrótce ogłosimy te szczegóły m.in. na stronie SCOP. Chętni do udziału w projekcie Akademia Okulistyki on-line mogą zgłaszać swoje propozycje, które uwzględnimy również w programie edukacyjnym.
Chirurgia oka jest jednym z wiodących kierunków rozwoju współczesnej okulistyki. Wokół tej dziedziny koncentruje się większość prac związanych z wprowadzeniem nowych technologii, strategii leczenia oraz opieki przed i pooperacyjnej. Poziom wiedzy polskich okulistów w tym zakresie odpowiada nie tylko europejskim, ale także światowym standardom, dlatego będą się nią dzielić z lekarzami, którzy mają mniejszą praktykę zawodową lub dopiero rozpoczynają zabiegi chirurgiczne.
Przed epidemią takie szkolenia odbywały już w Białymstoku, Rzeszowie, Lublinie i Łodzi. Brali w nich udział okuliści z regionalnych ośrodków. Warsztatom towarzyszyły prezentacje wideo z operacji chirurgicznych, w których analizowano szczegółowo metody i techniki terapeutyczne. Mówiono o korzyściach wynikających z leczenia operacyjnego zaćmy w trybie jednodniowym. – Wprowadzenie tej procedury zawdzięczamy konsekwentnym staraniom prof. Marka Rękasa – przypomina prezes SCOP. – Jeszcze do niedawna tylko 30 proc. ośrodków stosowało się do tej zasady, a reszta hospitalizowała pacjentów przez 3 dni, co było nieuzasadnione medycznie i ekonomicznie. Wprowadzenie trybu jednodniowego pozwoliło na skrócenie kolejek na operacje zaćmy. Z tych zabiegów może korzystać już znacznie więcej osób, ponieważ 95 proc. ośrodków okulistycznych w Polsce dostosowało się do trybu jednodniowego. Jest to bez wątpienia sukces, ponieważ okuliści zaczęli więcej operować, dlatego skróciły się kolejki na taki zabieg.
W dobie pandemii wiele procedur uległo weryfikacji. Zmieniły się zasady diagnozowania i leczenia chorób oczu, dlatego wszystkie te zagadnienia będą szczegółowo omawiane również podczas szkoleń w ramach Akademii Okulistyki on-line.
– Nie możemy czekać do zakończenia epidemii ze szkoleniami, ponieważ byłoby to ze szkodą dla środowiska okulistycznego i dla pacjentów, dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą organizowania takich spotkań on-line – podsumowuje prof. Robert Rejdak. – Będziemy się dzielić wiedzą dotyczącą najnowszych osiągnięć oraz nowatorskich metod leczenia m.in. jaskry i zaćmy, schorzeń siatkówki, a także osiągnięciami w dziedzinie telemedycyny. Wideokonferencje umożliwią nam bezpośrednią łączność, a także konsultacje z autorytetami międzynarodowymi w zakresie wielu różnych schorzeń oczu. Skorzysta na tym całe nasze środowisko.
W tej niezwykle trudnej dla wszystkich sytuacji jest jeden plus, że łączność on-line staje się niemalże zasadą w każdej dziedzinie. Okulistyka na pewno bardzo na tym skorzysta. Lekarze nie tracą czasu na dojazdy ani przeloty, aby uczestniczyć w takich szkoleniach dzieląc się swoja wiedzą i doświadczeniami. (JC)