Nowy projekt szkoleniowy SCOP – Akademia Okulistyki

3045

W diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu zmiany zachodzą bardzo szybko. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny. Nie wszyscy lekarze mają jednak  równy dostęp do nowości, które  każdego roku pojawiają się na świecie. Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich we współpracy z konsultantem krajowym ds. okulistyki wystąpiło z inicjatywą organizowania cyklicznych szkoleń i konferencji dla lekarzy, którzy mają mniejszą praktykę zawodową lub dopiero rozpoczynają zabiegi chirurgiczne. Przystąpiono do realizacji projektu edukacyjnego Akademia Okulistyki SCOP on-line.

Cykliczne szkolenia będą prowadzone w formie wideokonferencji z udziałem najlepszych ośrodków krajowych i zagranicznych. Uczestniczyć w nich mogą jednocześnie setki osób, po wcześniejszym zarejestrowaniu się i uzyskaniu hasła dostępu. Tematem szkoleń będzie m.in. chirurgia zaćmy, witrektomia, program lekowy AMD, leczenie DME, AOCT, chirurgia przedniego odcinka gałki ocznej, jaskra i chirurgia plastyczna.

– Mamy już potwierdzony udział wybitnych wykładowców z kraju i z zagranicy, którzy będą prowadzić te szkolenia – mówi prof. dr hab. n.med. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. – Wspólnie z  prof. dr hab. n. med. Markiem Rękasem, konsultant krajowy ds. okulistyki, z którym jesteśmy razem w Komitecie Naukowym ustalamy zakres tematyczny i terminy szkoleń. Wkrótce ogłosimy te szczegóły  m.in. na stronie SCOP. Chętni do udziału w projekcie Akademia Okulistyki on-line mogą zgłaszać swoje propozycje, które uwzględnimy również w programie edukacyjnym.

Chirurgia oka jest jednym z wiodących kierunków  rozwoju współczesnej okulistyki. Wokół tej dziedziny koncentruje się większość prac związanych z wprowadzeniem nowych technologii, strategii leczenia oraz opieki przed i pooperacyjnej.  Poziom wiedzy polskich okulistów  w tym zakresie odpowiada nie tylko europejskim, ale także światowym standardom, dlatego będą się nią dzielić z lekarzami, którzy mają mniejszą praktykę  zawodową lub dopiero rozpoczynają zabiegi chirurgiczne.

Przed epidemią takie szkolenia odbywały już w Białymstoku, Rzeszowie, Lublinie i Łodzi. Brali w nich udział okuliści z regionalnych ośrodków.  Warsztatom towarzyszyły prezentacje wideo z operacji chirurgicznych, w których analizowano szczegółowo metody i techniki terapeutyczne. Mówiono o  korzyściach wynikających z leczenia operacyjnego zaćmy w trybie jednodniowym.  – Wprowadzenie tej procedury zawdzięczamy  konsekwentnym staraniom prof. Marka Rękasa – przypomina prezes SCOP. – Jeszcze do niedawna tylko 30 proc. ośrodków stosowało się do tej zasady, a reszta hospitalizowała pacjentów przez 3 dni, co było nieuzasadnione medycznie i ekonomicznie. Wprowadzenie trybu jednodniowego pozwoliło na skrócenie kolejek na operacje zaćmy. Z tych zabiegów może korzystać już znacznie więcej osób, ponieważ 95 proc. ośrodków okulistycznych w Polsce dostosowało się do trybu jednodniowego. Jest to bez wątpienia sukces, ponieważ okuliści zaczęli więcej operować, dlatego skróciły się kolejki na taki zabieg.

W dobie pandemii wiele procedur uległo weryfikacji. Zmieniły się zasady diagnozowania i leczenia chorób oczu, dlatego wszystkie te zagadnienia będą szczegółowo omawiane również podczas szkoleń w ramach Akademii Okulistyki on-line.

– Nie możemy czekać do zakończenia epidemii ze szkoleniami, ponieważ byłoby to ze szkodą dla środowiska okulistycznego i dla pacjentów, dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą organizowania takich spotkań on-line – podsumowuje prof. Robert Rejdak. –  Będziemy się dzielić wiedzą dotyczącą najnowszych osiągnięć oraz nowatorskich metod leczenia m.in. jaskry i zaćmy, schorzeń siatkówki, a także osiągnięciami w dziedzinie telemedycyny.  Wideokonferencje umożliwią nam bezpośrednią łączność, a  także konsultacje z autorytetami międzynarodowymi  w  zakresie wielu różnych schorzeń oczu. Skorzysta na tym całe nasze środowisko.

W tej niezwykle trudnej dla wszystkich sytuacji jest jeden plus, że łączność on-line staje się niemalże zasadą w każdej dziedzinie. Okulistyka na pewno bardzo na tym skorzysta. Lekarze nie tracą czasu na dojazdy ani przeloty, aby uczestniczyć w takich szkoleniach  dzieląc się swoja wiedzą i doświadczeniami. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here