Nowy superkomputer Altair

1100

Największy system obliczeniowy w Polsce został oddany do użytku w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Nowy superkomputer Altair udostępnia niemal 8 petaflopsów mocy obliczeniowej.

Prace wdrożeniowe i integracyjne nad systemem trwały od grudnia 2020 r., w styczniu jego fragment udostępniono najbardziej aktywnym użytkownikom. Nowy superkomputer został połączony z działającym od 2016 r. w PCSS systemem Orzeł. Pozwala to udostępniać blisko 8 PFLOPS mocy obliczeniowej. Jeden petaflops oznacza, że komputer może wykonać 1015, czyli biliard operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych na sekundę. Altair znalazł się na liście TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie zajmując na niej 85. miejsce oraz na liście ENERGY500 najoszczędniejszych systemów HPC pod względem zużycia energii elektrycznej.

Zastosowania superkomputera

Uruchomienie Altair pomoże rozwiązać problem użytkowników poprzedniego, 5-krotnie mniejszego systemu z niewystarczającymi zasobami. Wymagania naukowców przekraczały o 3 razy dostępną wówczas moc obliczeniową. Nowy superkomputer umożliwi wykonywanie działań związanych ze sztuczną inteligencją (AI), analityką dużych ilości danych w fizyce jądrowej, chemią kwantową i biologią oraz symulacjami inżynierskimi oraz badaniami nad COVID-19.

Superkomputer Altair zakupiony został w ramach projektu krajowego PRACE-LAB z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej.

Źródło informacji i zdjęcia: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here