O jaką przyszłość walczę?

370

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Stacja Biblioteka zapraszają na 89 spotkanie KME „ O jaką przyszłość walczę” z Dominiką Lasotą – aktywistką klimatyczną, o której działaniach można usłyszeć w międzynarodowym mediach. Spotkanie odbędzie się 20 marca o godz. 17.30 w Rudzie Śląskiej (Chebzie), ul. Dworcowa 33 (Stacja Biblioteka MBP). Będzie także udostępnione online na Facebooku oraz na kanale YouTube.

Gość KME Dominika Lasota, jest jedną z założycielek Inicjatywy WSCHÓD oraz członkinią globalnego ruchu młodzieżowego Fridays for Future, związaną z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. „New York Times” nazwał to, co robi, nowym rodzajem aktywizmu. – Jako aktywistka klimatyczna od dłuższego czasu widzę, że nie da się już mówić tylko o jednym kryzysie. Nie trzymam się więc kurczowo zmian klimatu, bo wiem, że obok rośnie inflacja, trwa wojna w Ukrainie i pojawia się mnóstwo innych problemów, na które trudno patrzeć jednostkowo i które mają wspólne źródło: patriarchalną, krótkowzroczną i opartą na paliwach kopalnych politykę eksploatacji planety dla szybkiego zysku. Sądzę, że naszym najważniejszym zadaniem jest zastanowienie się nad taką wizją i rozwiązaniami, które będą odpowiadać na wszystkie wyzwania..

Dominika Lasota – Od początku wojny w Ukrainie działa wraz z aktywistkami i aktywistami ze Wschodniej Europy na rzecz pełnego unijnego embargo na rosyjskie paliwa kopalne. Walczy z przemysłem paliw kopalnych, niedemokratyczną polityką i niesprawiedliwością społeczną. Rozmawiała z prezydentem Francji, Polski i szefową KE. Jej konfrontacje polityczne (m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą) przyciągnęły uwagę międzynarodowych mediów, takich jak „New York Times”, CNN, „Guardian” etc. O jej działaniach usłyszeć można w międzynarodowych mediach, m.in. BBC News, New York Times, the Guardian, Sky News, Politico.

Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here