O wygranej zdecydowała wiedza, doświadczenie i referencje

1335

Przetarg na wykonanie kompleksowego zakresu zadań związanych z realizacją  morskiej trafostacji wysokiego napięcia dla przedsiębiorstwa TenneT na farmę wiatrową w strefie Hollandse Kust Noord wygrało w listopadzie 2020 roku  międzynarodowe konsorcjum z udziałem polsko-brytyjskiej firmy Jaworski Energy Services (JES).  Inwestor wybrał ENGIE Solutions oraz Iemants NV (spółkę zależną grupy Smulders) jako głównego dostawcę  w formule EPCI, natomiast firma JES we współpracy z polską spółką Ultra NDT S.C jest odpowiedzialna za zapewnienie jakości i wsparcie techniczne.

Wspólnie przygotowany projekt obejmuje projektowanie, zaopatrzenie, budowę, instalację morską, podłączenie i testowanie morskiej stacji transformatorowej. Strefa Hollandse Kust (noord) składa się z dwóch obszarów położonych 18,5 km od zachodniego wybrzeża Holandii, w pobliżu miasta Egmond aan Zee.

Konsorcjum planuje uruchomić Hollandse Kust (noord) w 2023 r. z zainstalowaną mocą 759 MW, wytwarzając co najmniej 3,3 TWh rocznie. W lutym 2021 roku zakres prac przypisanych w tym projekcie firmie Jaworski  Energy Services został rozszerzony o obsługę procesu produkcji fundamentu typu „jacket”, konstrukcji nośnej na której stanie trafostacja.  JES będzie pracować ze swoim partnerem – polską spółką Ultra NDT S.C. oraz belgijską firmą Deme Group odpowiedzialną za transport i instalację.

Morska trafostacja składa się z 45-metrowego fundamentu „jacket” o wadze 1930 ton, i 870 ton pali, które mają być umieszczone na głębokości 24 m, oraz konstrukcji górnej składającej się z 4 pokładów o wadze ok. 4 100 ton. Konstrukcja topside’u ma 47 metrów długości, 35 metrów szerokości i 25 metrów wysokości (bez wieży antenowej i dźwigu na górnym pokładzie).

Do przetargu  na realizację inwestycji w listopadzie 2020 r. dopuszczone były jeszcze 2 konkurencyjne firmy holenderska i brytyjska. Firma holenderska,  zajmująca się usługami zapewniania jakości, i duży gracz z rynku brytyjskiego specjalizujący się w kompleksowych usługach dla energetyki. Obaj konkurenci przegrali rywalizację z wyłonionym konsorcjum. – O naszym zwycięstwie zadecydowało duże doświadczenie i referencje w obsłudze instalacji OHVSS, oraz pozytywny wynik audytu inwestorskiego firmy, w trakcie którego mieliśmy okazję wykazać się naszą wiedzą ekspertyzą i doświadczeniem – mówi Krzysztof Jaworski, prezes firmy JES.

Inwestor tego przedsięwzięcia TenneT jest operatorem systemu przesyłowego w Holandii i dużej części Niemiec. TenneT BV z kolei jest krajowym operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Holandii z siedzibą w Arnhem.  Kontrolowany i będący własnością holenderskiego rządu, odpowiada za nadzór nad eksploatacją sieci wysokiego napięcia 380 i 220 kV w całej Holandii oraz jej połączeń z sąsiednimi krajami. Jest dodatkowo odpowiedzialny za sieć 150 kV w południowej Holandii.

W Niemczech jej spółka zależna TenneT TSO GmbH jest jednym z czterech operatorów systemów przesyłowych. Dawniej nosiła nazwę Transpower, została przejęta i przemianowana w 2010 roku. Od 2006 r. Obsługuje 3286 km linii i kabli o napięciu 150 kV i wyższym, łącząc je w 51 podstacjach wysokiego napięcia . Szczytowe zapotrzebowanie w 2006 roku wyniosło 14 846 MW. Jedynym udziałowcem jest holenderskie Ministerstwo Finansów.(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here