Pod koniec kwietnia do sprzedaży trafi nowa książka Nicka Cave’a. „The Complete Lyrics 1978-2020” to zbiór autorskich tekstów napisanych przez australijskiego muzyka na przestrzeni ponad czterdziestu lat. Na okładce wydawnictwa ujrzymy obraz polskiej malarki Aleksandry Waliszewskiej – „Urok polskich gór”.
Nick Cave to muzyk, poeta, pisarz, kompozytor i aktor, znany przede wszystkim z występów w zespole Nick Cave and the Bad Seeds. Był także członkiem grup Grinderman, The Birthday Party i The Boys Next Door. W 1989 została wydana jego pierwsza powieść pod tytułem „Gdy oślica ujrzała anioła”’, zaś w 2009 druga – „Śmierć Bunny’ego Munro”.
30 kwietnia do księgarń trafi zbiór tekstów piosenek autorstwa Nicka z lat 1978-2020. Książkę opublikuje brytyjskie wydawnictwo Penguin Books. Okładkę publikacji ozdobi obraz polskiej malarki Aleksandry Waliszewskiej, którą Cave ceni od dawna. Warto przypomnieć, że sześć prac artystki znalazło się wśród 30 polaroidów muzyka opublikowanych w amerykańskim magazynie „Another”. Co więcej, Nick jest autorem posłowia do czwartego wydania albumu „Problem&Solution” Waliszewskiej, ukazanego w ubiegłym roku.
Tytułowy obraz „Urok polskich gór” powstał w 2007 roku. To w tym czasie malarka inspirowała się sztuką włoskiego Quattrocenta. Jej prace były połączeniem dawnych motywów z własnymi przeżyciami. Powracającym wątkiem malarstwa artystki są przede wszystkim autoportrety, akty i portrety młodych dziewcząt, przechadzających się po łąkach, nad brzegiem morza, po pustych miejskich placach itp. Taką tematykę ukazuje również „Urok polskich gór”. Na pierwszym planie widzimy smukłą kobietę, obwiązaną przez nieznany nam wytwór. Być może to wąż lub morska postać. Dalsze tło potęguje tajemniczość, gdyż przedstawione są tam góry oraz duży orzeł, od którego bije niezwykły blask. Niewykluczone, iż ukazane postacie stanowią metaforę pewnych wydarzeń.
Kilka lat temu Waliszewska porzuciła manieryczne odniesienia do malarstwa starych mistrzów, a pojawiły się niepokojące, a wręcz makabryczne wizje.
„Nowe prace są poniekąd powrotem do tego, co robiłam jako dziecko. Związane kobiety atakowane przez potwory interesowały mnie od małego. Prace olejne były próbą udowodnienia sobie, że umiem malować duże, poważne obrazy. Teraz wróciłam do tego, co mnie pociąga najbardziej” – poinformowała malarka.
Jak podkreśla, malowanie małych dziewczynek w opresyjnych sytuacjach sprawia jej przyjemność. Sielankowe zabawy małych bohaterek mieszają się na nich z wyszukanymi okropnościami, a wszystko przenika silnie podkreślony erotyzm. Dzikie zwierzęta i przerażające potwory wchodzą w relacje z dziewczynkami – obiektami mrocznych, seksualnych fantazji. Dziewczęca niewinność splata się tu z czymś demonicznym i odstręczającym. Taką wizję ukazuje z pewnością „Urok polskich gór”.
To właśnie prace polskiej malarki stały się inspiracją dla Nicka Cave’a, który jak sam tłumaczył – „chciał przedstawić Waliszewską światu”.
Nadchodzącą książkę australijskiego muzyka można zamawiać już na stronie wydawnictwa Penguin Random House UK.
Autor: Aleksandra Piwowarczyk, studentka dziennikarstwa UKSW
Źródła informacji: https://www.cgm.pl/news/obraz-polskiej-malarki-na-okladce-ksiazki-nicka-cavea/ https://kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/obraz-polskiej-malarki-trafi-na-okladke-ksiazki-nicka-cavea/ https://culture.pl/pl/tworca/aleksandra-waliszewska