Obserwatorium Skylab Politechniki Poznańskiej już otwarte. Teleskopy będą śledzić satelity i kosmiczne śmieci

1419

Skylab na Politechnice Poznańskiej jest jedynym w Polsce w pełni profesjonalnym obserwatorium astronomicznym zlokalizowanym przy uczelni technicznej. Zainstalowany w nim teleskop może zaobserwować trzymilimetrowy obiekt z odległości kilometra. Teleskop  ma pół metra średnicy. W Skylab znajduje się jeszcze drugi, o średnicy 30 cm. Uroczystego otwarcia interdyscyplinarnego laboratorium badawczego dokonał wicepremier Jarosław Gowin.

Dzięki  unikatowej aparaturze umieszczonej w SkyLab będzie można na bieżąco monitorować i katalogować śmieci kosmiczne, które stanowią zagrożenie dla satelitów. Uzyskane przez zespół badawczy kompetencje w zakresie konstrukcji sprzętu obserwacyjnego przyczynią się do budowy narodowego potencjału technicznego i intelektualnego dla celów wykorzystania przestrzeni kosmicznej, wzmocnią pozycję Polski, a nawet pozwolą być liderem w obszarze obserwacji obiektów kosmicznych.

– Polska gospodarka rozwija się w imponującym tempie. Do dalszego rozwoju potrzebna jest współpraca między nauką i biznesem. To wydarzenie ma duże znaczenie dla gospodarki, a branża kosmiczna jest branżą, którą chcemy rozwijać  – powiedział minister Jarosław Gowin podczas otwarcia SkyLab. – Laboratorium zostało w dużej mierze skonstruowane przez naukowców z Politechniki Poznańskiej. To podkreśla wysoki poziom polskiej nauki. Gratuluję! – dodał.

SkyLab powstał w latach 2017-2018 na terenie Kampusu Piotrowo Politechniki Poznańskiej. Laboratorium zostało sfinansowane w ramach inwestycji aparaturowej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spotkanie z rektorami polskich uczelni technicznych

W murach Politechniki Poznańskiej odbyły się również obrady Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Spotkanie ministra z rektorami było okazją do rozmowy na temat bieżących zagadnień dotyczących funkcjonowania polskich uczelni technicznych, wdrażania Konstytucji dla Nauki oraz wyzwań i szans z tym związanych w kontekście kształcenia studentów oraz badań naukowych.

Należy pamiętać o trzech misjach uczelni: badawczej, tej związanej z kształceniem i tzw. trzeciej misji, który polega na działalności na rzecz społeczeństwa – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

100 lat wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu

W tym roku przypada setna rocznica rozpoczęcia wyższego nauczania technicznego w Poznaniu. Jubileusz ten nierozerwalnie łączy się z powstaniem szkoły, której tradycje naukowe i badawcze kontynuuje Politechnika Poznańska. Podczas uroczystych obchodów, z udziałem przedstawicieli władz państwowych, społeczności akademickiej i emerytowanych pracowników, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom naukowo-dydaktycznym uczelni. Odznaczone zostały 24 osoby.

Serdecznie dziękuję środowisku akademickiemu Politechniki Poznańskiej za pracę nad Konstytucją dla Nauki – powiedział minister Jarosław Gowin podczas uroczystości – Gratuluję jubileuszu i jednocześnie pragnę jeszcze raz podkreślić jak ważna jest współpraca między nauką i biznesem. Realizujemy ją przez wprowadzenie dwóch ustaw o innowacyjności, doktoraty wdrożenieniowe i Konstytucję dla Nauki – dodał.

MNiSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here