Od 6 grudnia pięciodniowy Szczyt Cyfrowy ONZ- IGF 2021 w Katowicach

1250

O wpływie gospodarki cyfrowej na świat dotknięty przez pandemię COVID-19, inteligentnych miastach oraz transformacji – dyskutować będą uczestnicy około 300 paneli i rozmów, które odbędą się podczas pięciodniowego (6-10 grudnia) Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach. Gospodarka cyfrowa może odegrać fundamentalną rolę jako czynnik stwarzający możliwości rozwoju społecznego i poprawy kondycji ekonomicznej.

Globalne ożywienie gospodarcze to temat przewodni dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego ONZ-IGF 2021 (6.12, godz. 11). Wezmą w niej udział (na miejscu i online) m.in. przedstawiciele ONZ, Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa oraz ministrowie odpowiadający za obszar cyfryzacji z Syrii, Rwandy oraz Słowenii.

Jak podkreślono w przygotowanym przez organizatorów opisie panelu, skutki pandemii COVID-19 podkreśliły „potrzebę podjęcia skoordynowanych działań” celem ożywienia światowej gospodarki i odblokowania „czynników wzrostu zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się”. Oceniono, że światowy wzrost gospodarczy był „nierównomierny nawet przed pandemią, podobnie jak postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ”. Dodano, że obecnie istnieje możliwość na wykorzystanie ożywienia gospodarczego jako szansy na zrównoważony rozwój.

Organizatorzy Szczytu zwracają uwagę na znaczenie inwestowania w technologie informacyjno-komunikacyjne i udostępnianie ich wszystkim grupom ludności. „Technologie informacyjno-komunikacyjne oferują możliwości zarówno krajom rozwiniętym, jak i rozwijającym się i mogą być akceleratorami, które pomogą zapewnić wszystkim sprawiedliwy i zrównoważony wzrost” – podkreślają.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym inteligentnych miast, który rozpocznie się 6 grudnia o godz. 12:15, będą uczestniczyć ministrowie odpowiadający za sprawy związane z cyfryzacją z Czech i Japonii; przedstawiciele ONZ oraz władz samorządowych Amsterdamu i Katowic.

Jak wskazują organizatorzy w informacji dotyczącej planowanej dyskusji „wielkie miasta na całym świecie stoją przed podobnymi wyzwaniami, takimi jak rozrastanie się przedmieść, powstawanie slumsów, segregacja ekonomiczna i zanieczyszczenie”. Większość metropolii zmaga się z korkami i problemem wyizolowanych dzielnic mieszkalnych. Niektóre przekształcają się w „inteligentne miasta” i wykorzystują technologie, takie jak m.in. chatboty sztucznej inteligencji (AI) w celu poprawy świadczenia usług i usprawnienia wewnętrznego zarządzania siłą roboczą. Można tu wymienić:

– big data i analitykę do projektowania i wdrażania skutecznych programów samorządowych oraz optymalizacji miejskich zasobów publicznych, – wykorzystanie Internetu Rzeczy (IoT) do zażegnania sytuacji kryzysowych, opieki zdrowotnej, projektów transportowych i egzekwowania prawa, – zastosowanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości do radykalnej poprawy nawigacji miejskiej, bezpieczeństwa kierowców i wsparcia akcji ratowniczych.

Podczas dyskusji omówione zostanie również znaczenie inteligentnych miast i wnioski, które wyciągnięto przy ich tworzeniu, możliwości stworzenia większej ilości terenów zielonych, obiektów sportowych i rozrywkowych oraz hot spotów internetowych, wdrażanie bezpiecznych inteligentnych systemów zarządzania transportem i infrastrukturą w celu stworzenia miejsc, w których ludzie chcą mieszkać, pracować, bawić się i uczyć.

Udział w Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021 jest wolny i bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na https://www.gov.pl/igf2021.  PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here