Od 7 listopada nowe dowody osobiste z „elektronicznymi” odciskami palców

566

Procedura wyrabiania nowego dowodu będzie różnić się od obecnej. Wymagane jest dodatkowo pobranie odcisków palców, które będą zakodowane w warstwie elektronicznej dokumentu . Takiego wniosku nie można więc złożyć zdalnie. Nowe dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat. Młodsze osoby nie będą składały odcisków palców, ale ich dowody będą ważne 5 lat. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważności.

Zmiany w zakresie wydawania dowodów osobistych wynikają z konieczności dostosowania przepisów prawa polskiego do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019 r. Jak wskazuje Cyfryzacja KPRM – chodzi m.in. o ujednolicenie przepisów krajowych w tym zakresie.

Nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, ponieważ jego warstwa elektroniczna będzie dawała więcej możliwości zakresie ochrony tożsamości jego właściciela. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here