Od barwy światła zależy efektywna praca i wypoczynek

1580

Światło w mieszkaniu ma wpływ na nasze samopoczucie. Barwa może być ciepła, zimna lub neutralna, najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Ciepłe światło, sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Jest pożądane w sypialni, pokoju gościnnym oraz w części wypoczynkowej salonu. Uniwersalne zwiększa wysiłek umysłowy i poprawia efektywność pracy.

Biorąc to pod uwagę, można łatwo stwierdzić, jakich parametrów wymaga oświetlenie w poszczególnych częściach mieszkania. Nieco bardziej skomplikowany bywa dobór źródeł światła do tych pomieszczeń, które w zależności od pory dnia służą wypoczynkowi lub aktywności – np. do jadalni, pokoju dziecięcego, salonu czy kuchni.

– Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są zróżnicowane punkty świetlne, np. w pokoju dziecka oświetlenie sufitowe i lampka na biurko. Oba źródła powinny mieć różną tzw. temperaturę barwową, którą będziemy mogli wygodnie dopasować do bieżących potrzeb – tłumaczy  Urszula Len, menadżer marki Paulmann w Lange Łukaszuk, ekspert branży oświetlenia do domu i ogrodu. –  Korzystanie z kilku różnych lamp jest też optymalnym rozwiązaniem w innych, wymienionych wcześniej pomieszczeniach.

Wskaźnik CRI (z angielskiego: Colour Rendering Index) albo Ra oznacza, jak precyzyjnie źródło światła odwzorowuje światło słoneczne. To od niego zależy m.in. to, czy przy sztucznym oświetleniu makijaż będzie wyglądał naturalnie i bez problemów stwierdzimy, czy kupione właśnie produkty są naprawdę świeże.

Słońce ma Ra 100. Jeśli więc chcemy zaopatrzyć się w lampy odpowiedniej jakości pod tym względem, szukajmy takich, które mają Ra powyżej 80. Z kolei w salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy w pracowniach graficznych źródła światła powinny mieć Ra co najmniej na poziomie 90 – w ten sposób unikniemy kłopotów (często kosztownych…) związanych z nieodpowiednim dobraniem kolorów. Poza tym nieodpowiednio dobrane oświetlenie pod tym względem bardzo męczy wzrok, bo światło miga w sposób dla nas niezauważalny.

– To wskaźnik, o którym często zapominamy lub kompletnie nie wiemy, kompletując oświetlenie do domu czy mieszkania. Chcąc sobie zapewnić odpowiedni współczynnik oddawania barw, sięgajmy po żarówki sprawdzonych, renomowanych producentów, bo to gwarantuje, że kupione LED-y naprawdę mają takie parametry – podpowiada Urszula Len, menadżer marki Paulmann w Lange Łukaszuk. – Parametry produktów nieznanych, dalekowschodnich marek często mocno odbiegają od tego, co zostało zadeklarowane na ich opakowaniu – dodaje.

Produkty o Ra poniżej 80 nadają się natomiast jedynie do oświetlenia miejsc takich, jak schody, tarasy, altanki czy wejścia do domu.

Więcej na housemarket.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here