OD GŁOWY PO PALCE STÓP

893

Joga to dar od bogów. Pojednanie się ciała z duszą, tak głosi jedna z definicji jogi. Najlepszy trening dla osób przemęczonych zarówno wysiłkiem fizycznym, jak i psychicznym, gdyż w czasie ćwiczeń relaksujemy nie tylko nasze ciało, ale też umysł. Nie trzeba wiele, by móc praktykować. Potrzebne są tylko szczere chęci, czas oraz mata, bądź coś wygodnego, na czym będziemy mogli się położyć.

„Stary człowiek, sztywny człowiek, słaby człowiek, chory człowiek – każdy z nich może praktykować, z wyjątkiem leniwego” – Sri K. Pattabhi Jois (Indyjski uczony, nauczyciel, który wymyślił i spopularyzował jeden ze stylów jogi.)

Jaki ma wpływ?

Joga to seria ćwiczeń i metoda zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym. Ćwiczenia te polegają na trwaniu w pozycji (asany), zagłębianiu się w niej oraz dostrzeganiu jak wpływa na nasze ciało. Najważniejsza jest tu precyzja i intensywność, a nie prędkość i ilość serii. Skupiamy się głównie na naszym oddechu, który powinien być równomierny. Poprzez wszelkiego rodzaju skręty tułowia oraz napięcia, sprawiamy, że nasze ciało w bezpieczny sposób się rozciąga, a co za tym idzie, zmniejsza nasze napięcie mięśniowe i relaksuje. Kolejną korzyścią, jaką wyciągniemy z praktyki, jest usunięcie toksyn z naszego organizmu oraz wyszczuplenie tali, co chyba nie jest dla nas nieprzyjemnym skutkiem ubocznym!

Od strony psychicznej, jest to świetny sposób na oderwanie się od codziennych czynności, co powoduje właśnie skoncentrowanie naszej uwagi na tym, by każde ćwiczenie było wykonane w odpowiedni sposób, z odpowiednią siłą. Dzięki temu dochodzi do wyrównania oddechu i wyciszenia niepotrzebnych myśli – prowadzi do relaksacji.

 Może ona być traktowana jako zwykły stretching, jak i jako codzienny rytuał dnia, by zadbać o lepsze ciało. Może być wykonywana o każdej porze dnia, istnieje też joga na dobranoc.

 Jest to bezpieczny trening, jeżeli dopasujemy swoje możliwości do odpowiedniego zestawu, ponieważ tak jak zwykłe ćwiczenia, joga ma swój podział. Inaczej będzie rozpisany trening na plecy niż typowo na rozciąganie. Inne będą ćwiczenia na kręgosłup szyjny niż na lędźwiowy. To wszystko ma swój sens. Wykonujemy każdą serię z dokładnością i początkowo, najlepiej pod okiem specjalisty. Są to ćwiczenia, których złe praktykowanie może doprowadzić do naciągnięć, bądź złamań, dlatego tak ważne jest używanie głowy w tym, co robimy.

Według mitologii indyjskiej…

Joga to dar od bogów dla Parawati, by mogła zachować wieczną młodość. Zgodnie z tekstami istnieje 8 400 000 pozycji jogi, odpowiadających wszystkim gatunkom żywych istot zamieszkujących wszechświat. Tak naprawdę nie znamy czasu, kiedy wymyśloną tę dyscyplinę. Najstarszymi znanymi świadectwami istnienia są pochodzące z 2500 roku p.n.e. gliniane figurki i pieczęcie przedstawiające postacie w pozycjach jogi odkryte w Harappie nad Indusem i w Mohendżo Daro.

Klasyczna joga jest jednym z sześciu systemów filozoficznych hinduizmu. System jogi klasycznej został zebrany i opracowany w Jogasutrach powstałych w III w. p.n.e. (Informacje zaczerpnięte ze strony joga-joga.pl).

Ośmiostopniowa ścieżka jogi:
1. Yamy – uniwersalne przykazania moralne: niekrzywdzenie, prawda, niekradzenie, wstrzemięźliwość, nie zachłanność.
2. Nijamy – zasady postępowania: czystość, zadowolenie, zapał, poznawanie samego siebie, poświęcenie się.
3. Asany – pozycje jogi. Przywracają ciało do stanu zdrowia i witalności, rozwijają sprawność i wytrzymałość, wpływają na pracę mięśni, stawów, nerwów i gruczołów wewnętrznych, celem ich jest przygotowanie ciała do długotrwałych medytacji.
4. Pranayama – kontrola energii życiowej (prana) poprzez regulację oddechu. Utrzymanie pełnego, stabilnego oddechu pozwala wyciszyć i skoncentrować umysł.
5. Pratyahara – wycofanie uwagi ze świata zewnętrznego poprzez skierowanie uwagi ze sfery zmysłów do wnętrza. Przynosi ona spokój i relaks.
6Dharana – stan koncentracji na jednym przedmiocie. Skupienie uwagi w celu utrzymywania stabilnego umysłu i niezmąconej uwagi. Stan ten jest przygotowaniem do następnego etapu.
7. Dhyana – kontemplacja, która powstaje w wyniku długotrwałej koncentracji.
8. Samadhi – ostateczny cel jogi. Stan, w którym poprzez doskonałą, świadomą koncentracje dochodzi do przekształcenia świadomości i wyjście poza wszelkie jej ograniczenia. Ciało i zmysły odpoczywają jak w śnie głębokim, a władze umysłu i intelektu pozostają w stanie czuwania. Stan ten charakteryzuje się odczuwaniem głębokiego spokoju, totalnej świadomości tego co jest tu i teraz oraz doświadczeniem braku podziałów na “ja” i świat zewnętrzny.

Jak widać jest to dyscyplina starająca się połączyć umysł człowieka z ciałem. Niesamowicie rozwija naszą wiedzę o nas samych, co potrafimy i co możemy. Uczy nas żyć w zgodzie z samym sobą. Istnieje wiele kursów jogi, dzięki którym możemy pod okiem specjalisty wdrążać się w tę dyscyplinę. Dla osób o ograniczonym czasie, możliwe jest też znalezienie wielu stron, z udostępnionymi zestawami ćwiczeń. Są to zarówno blogi ekspertów, jak i ich kanały np. na portalu YouTube, gdzie poprzez odpalenie filmików, możemy trenować, wsłuchując się we wskazówki i dołączoną, uspakajającą muzykę.

 Jak mawiał Eckhart Tolle, niemiecki nauczyciel duchowny i autor książek o tej tematyce – „Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz samo ułoży się we właściwy sposób”. Warto choć raz spróbować jogi. Sama mogę powiedzieć, że uzależnia!

Autorka: Sylwia Czernysz, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here