Nowoczesne rozwiązania informacyjne i telekomunikacyjne w publicznej służbie zdrowia mają zwiększyć skuteczność opieki zdrowotnej w Polsce. Wprowadzana stopniowo informatyzacja usprawni docelowo obieg informacji między podmiotami leczniczymi, znacznie zmniejszy obciążenia lekarzy oraz liczbę dublowanych niejednokrotnie badań medycznych. Pacjenci szybciej otrzymają świadczenie i opiekę lekarską.
Pomoże w tym analiza dużych zbiorów danych generowanych przez systemy na temat pacjentów, ich kondycji fizycznej i psychicznej, nawyków i trybu życia oraz skuteczności metod leczenia. Cyfryzacja placówek medycznych wymaga jednak od szpitali dużych nakładów finansowych. Od pokonania tej bariery zależy budowa elektronicznych systemów w placówkach służby zdrowia. W Stanach Zjednoczonych te koszty są szacowane na 3 do 5 proc. budżetu placówki, a w Polsce nawet do 10 proc.
– Cyfryzacja zawsze wiąże się z nakładami i niestety często mocno angażuje personel, przynajmniej na starcie, gdy rozpoczyna się ten projekt. Jednak dzisiaj ta potrzeba jest oczywista, zwłaszcza w kontekście bardzo dużych niedoborów kadr medycznych. Musimy robić wszystko, żeby ten proces leczenia i opieki nad pacjentem był jak najbardziej scyfryzowany. Wtedy odzyskamy cenny czas w pracy naszych lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów czy ratowników do bezpośredniej pracy z pacjentem. I to jest cel cyfryzacji – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Kolejny aspekt, o który szpitale muszą zadbać w kontekście cyfryzacji, to cyberbezpieczeństwo. Wiele placówek medycznych powszechnie przechowuje już dane i dokumentację medyczną pacjentów w formie cyfrowej, a w ostatnich dwóch latach w służbie zdrowia został wdrożony szereg e-usług. Przejście z papierowych kartotek do danych zapisanych w szpitalnych serwerowniach lub w chmurze wiąże się jednak z ryzykiem ataku i zainfekowania złośliwym oprogramowaniem.
Jednak cyfryzacja dokumentacji i procesów medycznych przekłada się też na większe bezpieczeństwo samych pacjentów, a także lekarzy i personelu, którzy w razie wątpliwości zawsze mogą skorzystać z elektronicznej bazy i np. prześledzić dotychczasową ścieżkę leczenia pacjenta.