Branża farmaceutyczne nie jest przeciwna wprowadzeniu Refundacyjnego Trybu Rozwojowego i dementuje pojawiające się w prasie pogłoski. Jest to oczekiwane przez przemysł narzędzie, które pozwoli na zwiększenie produkcji leków w naszym kraju, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo Polaków. RTR będzie stymulował rozwój produkcji leków w Polsce. Przeciwne preferowaniu dostawców krajowych mogą być jedynie firmy, które nie inwestują w Polsce, tylko sprzedają swoje produkty na naszym rynku.
Krajowi producenci leków – zarówno firmy polskie, jak Polfa Tarchomin, Adamed i Polpharma oraz zagraniczne, jak Mylan, Servier, Sandoz, czy Teva, które zainwestowały w Polsce oczekują, że w interesie Polaków rząd i parlament będą wspierać ich działalność gospodarczą. Zwłaszcza, że wiele państw UE wprowadziło instrumenty stymulujące produkcję leków na terenie swojego kraju i wspiera własny przemysł.
Ostatni kryzys lekowy udowodnił, że w interesie bezpieczeństwa lekowego polskich obywateli należy jak najszybciej zachęcić producentów do zwiększenia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce, a także przenoszenia jej do naszego kraju.
– Od lat podkreślamy, że nie domagamy się podwyżek cen naszych leków. Chcemy, aby Ministerstwo Zdrowia nie zmuszało nas do ich obniżania do poziomu uniemożliwiającego budowanie kapitału inwestycyjnego warunkującego rozwój – przekonuje Barbara Misiewicz – Jagielak, wiceprezes PZPPF.
Refundacyjny Tryb Rozwojowy w ramach środków przeznaczanych na refundację leków może stymulować rozwój produkcji leków w Polsce. Jego wprowadzenie zostało zapisane w przyjętej przez rząd „Polityce Lekowej Państwa na lata 2018-2022” jako narzędzie realizacji jednego z celów wyznaczonych w tym dokumencie – rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego.
Wdrożenie instrumentów rozwijających produkcję leków w Polsce popierają nie tylko pracodawcy i związki zawodowe, ale i większość Polaków. Badania CIVITA Polska z kwietnia br. pokazują, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji. Prawie 85 proc. badanych uważa, że nasz Rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.
– Polacy mają świadomość, że produkcja leków w kraju to bezpieczeństwo zdrowotne
i gwarancja dostępności leków, a także wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki
i medycyny. Dlatego wydając pieniądze na refundację leków powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy – podsumowuje Barbara Misiewicz – Jagielak.
Joanna Bolek, PZPPF