Odliczenie fotowoltaiki od PIT: sam musisz o tym pamiętać

571

To ostatnie dni na rozliczenie podatku dochodowego za ostatni rok. Jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych jest ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odpisać od dochodu wydatki na instalację fotowoltaiczną. Przypominany, jak z niej skorzystać.

Skarbówka przygotowała rozliczenia dla każdej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Jeśli nie zrobimy nic, to takie zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Trzeba jednak pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT automatycznie uwzględniona jest tylko ulga na dzieci, ale ulga termomodernizacyjna już nie.  Z tego powodu, jeśli chcemy odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku, to trzeba samemu zalogować się i zmienić dane w rozliczeniu.

Ulgę termomodernizacyjną rozliczamy na formularzu PIT-0

W PIT/O kwotę odliczenia wskakujemy w części B „Odliczenia od dochodu (przychodu)” w wierszu 6 „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Natomiast przykładowo w najpopularniejszym zeznaniu PIT–37 kwota ulgi termomodernizacyjnej jest wykazywana w części E „Odliczenia od dochodu”, gdzie wpisywana jest jedna zbiorcza kwota przysługująca z tytułu wszystkich odliczeń od dochodu wykazanych w części B załącznika PIT/O. Podatnicy wpisują ją w pozycji 108 (podatnik) i 109 (małżonek).

Ile można odliczyć?

Maksymalna kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 tys. zł na podatnika, co oznacza że w przypadku małżeństwa jest to razem 106 tys. zł. Dowodem są faktury VAT wystawione na podatnika z odpowiednią datą sprzedaży. Nie ma znaczenia liczba prowadzonych termomodernizacji i domów. Inwestycje muszą być zakończona w ciągu trzech lat, natomiast kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może zostać rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna? Co możemy odliczyć? Co z dotacjami z programu Mój Prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska

LINK: https://wysokienapiecie.pl/37166-o-odliczeniu-paneli-fotowoltaicznych-od-podatku-sam-musisz-pamietac/#dalej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here