Ogniwa perowskitowe osiągają imponującą wydajność

866

Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dra Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE potwierdzają, że ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5 proc. w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach Internetu Rzeczy (IoT). To ważny kamień milowy dla światowego lidera w zakresie przełomowej technologii fotowoltaicznej opartej na perowskitach.

Pomiary wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń. Instytut Fraunhofer ISE jest niezależną jednostką badawczą o niekwestionowanym autorytecie. Saule Technologies pragnie podziękować za pomiary zespołowi, na którego czele stanął dr Uli Würfel.

Wyniki badań otwierają nowe możliwości biznesowe dla polskiej firmy Saule Technologies, której siedziba mieści się we Wrocławiu. Elastyczne perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne produkowane przez Saule doskonale nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła, co czyni z nich idealne rozwiązanie do szeregu zastosowań Internetu Rzeczy (IoT). Za pośrednictwem IoT sieć internetowa wychodzi poza komputery i smartfony, obejmując szerszy zakres urządzeń, które gromadzą, generują i przesyłają informację pomiędzy sobą. Co bardzo ważne, ta futurystyczna technologia jest gotowa do wykorzystania na rynku, a Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie była w stanie przenieść proces produkcji ogniw z etapu badań i rozwoju na pełnowymiarową linię produkcyjną.

„Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu etapu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. Prognozuje się, że rynek IoT w 2025 r. będzie warty 1,1 biliona dolarów. Jesteśmy na to przygotowani” – powiedziała dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies.

Potencjał technologii fotowoltaicznych na bazie perowskitów wychodzi daleko poza rynek IoT, a pierwsze komercyjne wdrożenia pomogą tej technologii osiągnąć pełne możliwości w szerokim zakresie zastosowań.

Zdaniem Malinkiewicz, Saule Technologies będzie budować nowe fabryki tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zainteresowanie perowskitowymi urządzeniami fotowoltaicznymi dynamicznie rośnie. Ogniwa firmy Saule Technologies mogą również służyć za znakomite źródła energii dla sektorów BIPV, BAPV, e-mobilności i wielu innych. Przykładem jest rozwiązanie wprowadzane na skalę komercyjną przez firmę Skanska. Obejmuje ono pokrywanie elewacji budynków biurowych półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi na bazie perowskitów dostarczanych przez Saule Technologies.

Spółka Saule Technologies uzyskała dofinansowanie NCBR w ramach projektu „Wysokowydajne ogniwa słoneczne perowskitowe do zastosowań w warunkach słabego oświetlenia”

Źródło informacji: SAULE SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here