Mobilne centrum diagnostyki okulistycznej będzie wykorzystywane w pilotażowym programie badań przesiewowych dna oka osób chorych na cukrzycę. Wykonane w nim badania dotrą zdalnie do specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej w Lublinie, którzy przeanalizują je pod kątem objawów chorobowych. W inauguracji mobilnego centrum diagnostyki okulistycznej w województwie lubelskim uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
– Gratuluję Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, że już od lat staje się centrum nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych. To jest rzecz, która jest możliwa dzięki wybitnej kadrze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ale też dzięki znakomitemu zarzadzaniu przez rektora prof. Wojciecha Załuskę, prorektora i całą kadrę – mówił minister Przemysław Czarnek podczas inauguracji Okobusa.
Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że to już kolejny pilotaż badań przesiewowych wzroku, który jest realizowany na Lubelszczyźnie. – Dzięki zespołowi prof. Roberta Rejdaka i środkom finansowym z Ministerstwa Zdrowia zrobiliśmy badania przesiewowe dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego pod kątem dolegliwości związanych z krótkowzrocznością po pandemii, a teraz Okobus wykona badania diagnostyczne dotyczące cukrzycy – dodał szef MEiN, nawiązując do badań krótkowzroczności wśród dzieci klas I-III.
Szef resortu zwrócił też uwagę, że zarówno Lublin, jak i Lubelszczyzna są od wielu lat centrum inwestycji w infrastrukturę kliniczną. – Sprzęt, jaki tutaj trafił na Lubelszczyznę za prawie 800 tys. zł, łącznie ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest bardzo nowoczesny. Zapewnia odpowiednią troskę o zdrowie pacjentów, najpierw z Lubelszczyzny w tym pilotażu, a później – jestem głęboko przekonany – w całej Polsce – dodał.
W inauguracji projektu w Wysokiem (powiat lubelski) uczestniczyli: sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Wojciech Załuska oraz przedstawiciele instytucji medycznych i władz samorządowych.
Okobus to mobilne centrum diagnostyki okulistycznej. Będzie wykorzystywany w pilotażowym programie badań przesiewowych polegających na zastosowaniu telemedycyny w wykrywaniu retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) wśród dorosłych mieszkańców województwa lubelskiego.
Mobilna diagnostyka pozwoli skrócić czas oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej, a tym samym przyspieszy poddanie się właściwej terapii. Z pilotażowego programu badań wzroku będzie mogło skorzystać do końca roku 5 tys. pacjentów chorujących na cukrzycę z województwa lubelskiego.
Celem pilotażu jest również wypracowanie rozwiązań, które będą miały charakter systemowy i zostaną wprowadzone na terenie całego kraju. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (Cyfryzacja KPRM).