Okobus zdiagnozuje mieszkańców Lubelszczyzny

752

Mobilny zestaw do diagnostyki dna oka już  wkrótce wyrusza w trasę. Dotrze do ośrodków w całym województwie lubelskim. W Okobusie będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie angio-OCT, które wychwycą  wczesne objawy cukrzycowego obrzęku plamki DME. Nieleczone schorzenie prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Wczesna diagnostyka ratuje przez takimi konsekwencjami

 Cukrzycowy obrzęk plamki jest najczęściej spotykanym powodem wykluczenia pacjentów z rynku pracy i przechodzenia na rentę. Program OKOBUS i telemedycyna, a w następnym etapie AI, mają ten trend zmienić, podobnie jak się to stało w Wielkiej Brytanii.

– Okobus pojedzie do ośrodków w całym województwie – mówi kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Robert Rejdak. – Badanie jest przede wszystkim ukierunkowane na wczesną diagnostykę cukrzycowego obrzęku plamki. Ten pojazd z mobilnym zestawem najnowszej generacji jest już w Lublinie. Jesteśmy na etapie szkolenia personelu. W ciągu kilku dni powinien wyjechać do ośrodków lekarzy rodzinnych w naszym województwie, o czym będziemy informować.

Pierwszym objawem DME może być tzw. mroczek centralny – pacjent w centrum pola widzenia zaczyna widzieć krzywienie linii prostych, zaczyna się zmniejszać ostrość jego widzenia, pojawiają się kłopoty w czytaniu druku czy trudności w rozpoznawaniu rysów twarzy.

Projekt OKOBUS jest wynikiem kilkuletniej pracy zespołu Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz współpracy z ośrodkami: Rutgers University w New Jersey z prof. Marco Zarbinem i jego zespołem oraz Instytutem Łączności w Warszawie i zespołem prof. Pawła Pławiaka. Projekt wspiera minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Z ramienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie projekt nadzoruje rektor, prof. Wojciech Załuska.

Projekt „Okobus” powstał przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia i Cyfryzacji w wysokości 5,5 mln zł.

Radio.lublin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here