Okuliści ostrzegają: koronawirus może przeniknąć przez oczy

5882

Maski sanitarne osłaniają nos i usta, ale nie chronią oczu przed wnikaniem koronawirusa do organizmu. Nawet mikro kropelka patogenu na spojówce może wywołać chorobę COVID 19. Wirus przenika kanalikami łzowymi z oka do błony śluzowej nosa, a stamtąd do płuc i wywołuje infekcję  Specjalne okulary chronią okulistów podczas badania pacjentów.

– Lampa szczelinowa jest podstawowym narzędziem pracy okulisty, która pozwala ocenić budowę struktur oka oraz postawić diagnozę. Przy takim badaniu pacjent znajduje się w odległości ok. 40 cm od lekarza. Jeśli  jest zdrowy lekarzowi nic nie zagraża, ale teraz nikt nie może mieć pewności co do jego stanu zdrowia, dlatego badamy pacjentów w masywnych goglach. Maska sanitarna, którą zakłada pacjent nie  wystarcza – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki  Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Praca w goglach trochę utrudnia samo badanie, ale wymagają tego względy bezpieczeństwa. Personel medyczny jest szczególne narażony na zakażenie koronawirusem. Przypadki wniknięcia COVID-19 do organizmu poprzez oczy miały już miejsce. Ofiarą był m.in. chiński specjalista chorób płuc, dr Wang Guangfa, który walczył z epidemią w Wuhan i zaraził się wirusem

właśnie w ten sposób. W Klinice Okulistyki Ogólnej w Lublinie pacjentom i lekarzom takie niebezpieczeństwo nie zagraża, ponieważ zalecenia służb sanitarnych są tam rygorystycznie przestrzegane.  

– Ostrożności nigdy nie za wiele, dlatego uprzedzamy naszych pacjentów o możliwości przeniknięcia wirusa przez oczy – tłumaczy prof. Robert Rejdak, – Jeśli pojawią się na dłoni, to przy potarciu lub dotknięciu oka mogą dostać się do organizmu i spowodować infekcję.Dlatego dla własnego bezpieczeństwa należy unikać dotykania oczu, nosa i ust ręką oraz często myć lub odkażać dłonie.

Liczba standardowych badań i wizyt jest obecnie znacznie ograniczona w klinice z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego w kraju. Odroczone jest wykonanie wielu zabiegów i zaplanowanych wcześniej  operacji zaćmy Szpital musi być przygotowany na ewentualna zmianę profilu leczenia chorych na wypadek rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here