Za pionierskie operacje najtrudniejszych przypadków leczenia zaćmy, hybrydowej witrektomii siatkówki oka, urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej oraz nowatorskiej terapii leczenia jaskry prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Przed kilkoma dniami (12 września) otrzymał prestiżowy medal włoskiego Uniwersytetu Katanii za wybitne zasługi w dziedzinie współpracy naukowej z uniwersytecką Kliniką Okulistyki oraz za szkolenia lekarzy z Katanii w zakresie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka.
Wybitny autorytet w dziedzinie okulistyki prof. Teresio Avitabile, szef uniwersyteckiej Kliniki w Katanii, podczas tej uroczystości wymienił długą listę dokonań prof. Roberta Rejdaka, który wniósł istotny wkład w rozwój światowej okulistyki, ratując tysiące ludzi przed utratą wzroku. Profesor Rejdak od 10 lat jest dyrektorem ds. szkolenia praktycznego lekarzy w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano. Przed rokiem doprowadził do powstania lubelskiej filii tej europejskiej szkoły, która stała się międzynarodowym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie nowoczesnych metod chirurgii oka. Szkolą się tu lekarze nie tylko z Polski, ale także z wielu europejskich krajów m.in. z Włoch, Szwajcarii, Grecji i Turcji.
Jeszcze do niedawna większość polskich lekarzy okulistów podnosiła swoje kwalifikacje w dziedzinie mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego w ESASO. Teraz mogą to robić także w Lublinie, do którego przyjeżdżają światowej sławy okuliści. Za kilka tygodni (od 22 – 26 października) w nowoutworzonym Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie rozpocznie się specjalistyczny kurs witrektomii dla 20 polskich lekarzy, z udziałem wybitnych europejskich specjalistów w tej dziedzinie. Zajęcia poprowadzą m.in. profesorowie, Anselm Jünemann z Niemiec, dr José Garcia-Arumi z Hiszpanii oraz Claudio Azzolini i Teresio Avitabile z Włoch. Dziesięć dni wcześniej kilkuset okulistów z całego świata przyjedzie do Warszawy na dwudniową konferencję ESASO Retina Academy (od 12 do 13 października), nad którą patronat honorowy objął prof. Marek Rąkas, krajowy konsultant ds. okulistyki. Specjaliści rozmawiać będą m.in. o najskuteczniejszych metodach leczenia chorób oczu w tym m.in. cukrzycowego obrzęku plamki (DME).
– We Włoszech w ciągu 7 dni od chwili rozpoznania tego niezwykle groźnego schorzenia dokonuje się iniekcji leku z grupy anty-VEGF do wnętrza gałki ocznej pacjenta – wyjaśnia prof. Teresio Avitabile. – W terapii cukrzycowego obrzęku plamki żółtej stosujemy wyłącznie preparaty anty – VEGF. Wyniki sa rewelacyjne. Znacząco spadła liczba osób, które z powodu tego schorzenia traciły wzrok. W naszym kraju Avastin nie jest dopuszczony do iniekcji okulistycznych, ponieważ jest przeznaczony do leczenia nowotworów. Nie uzyskał rekomendacji i nie może być refundowany, tak jak preparaty anty-VEGF. Wiem, że w Polsce umożliwia się stosowanie Avastinu, ale to budzi uzasadnione kontrowersje, dlatego do tej sprawy na pewno będziemy się odnosić podczas warszawskiej konferencji ESASO Retina Academy.
Bardzo dobre rezultaty w leczeniu DME uzyskuje się również w Danii, gdzie po wprowadzeniu leków anty-VEGF w latach 2000 -2010 zanotowano o połowę mniej przypadków związanych z utratą wzroku z powodu cukrzycowego obrzęku plamki.
(JC)