Operator Chmury Krajowej wypełnia lukę w świadczeniu usług cyfrowych

2377

Polskie przedsiębiorstwa korzystają z chmury obliczeniowej w niewystarczający sposób. Nowatorska technologia ma nadal niewielu zwolenników w naszym kraju. Jedną z przyczyn słabego przyjmowania się chmury obliczeniowej w Polsce są uwarunkowania historyczne – ocenia w rozmowie z WNP.PL Marcin Karczmarczyk, dyrektor zarządzający Operatora Chmury Krajowej. W efekcie zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

Chmura obliczeniowa towarzyszy dziś praktycznie wszystkim, którzy korzystają z usług sieciowych. Serwisy muzyczne, streaming wideo czy nawet poczta elektroniczna – wszystko to opiera się dziś właściwie na chmurze, czyli na dostarczaniu mocy obliczeniowej za pośrednictwem sieci.

Jednym z elementów zwiększających zaufanie do rozwiązań cyfrowych i bezpieczeństwo ich stosowania ma być w Polsce Chmura Krajowa. W listopadzie 2018 roku zależne od Skarbu Państwa Polski Fundusz Rozwoju oraz PKO BP powołały Operatora Chmury Krajowej, czyli firmę, która ma wspierać polskie przedsiębiorstwa we wdrażaniu i wykorzystywaniu potencjału, jaki oferują zaawansowane technologie chmury obliczeniowej w biznesie.

Operator Chmury Krajowej zatrudnia już ponad setkę ludzi i od kilku miesięcy oferuje usługi z wykorzystaniem infrastruktury znajdującej się w Polsce. Spółka stara się przy tym wchodzić w partnerstwa z dużymi dostawcami rozwiązań chmurowych, pomagając im dostosować ofertę m.in. do polskiego otoczenia prawnego.

– Od początku realizujemy strategię multicloudową, więc mamy podpisaną już pierwszą taką globalną, strategiczną umowę z naszym partnerem – Google. Mam nadzieję, że w tym roku będziemy mieli kolejne – mówi Marcin Karczmarczyk. Jak przekonuje, OChK daje ofertę, której dotychczas brakowało na rynku. Usługi chmurowe wśród polskich przedsiębiorców cieszą się dosyć umiarkowanym powodzeniem. Według unijnego rankingu DESI, który obrazuje stopień cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa, w zakresie stosowania chmury w przedsiębiorstwach Polska zajmuje 27. miejsce w UE.

– Jest kilka powodów  tej niekorzystnej  sytuacji dla polskich przedsiębiorców. Po pierwsze Polacy wykazują pewną nieufność do rozwiązań, przy których występuje poczucie utraty pewnej kontroli. Główną barierą był jednak brak takiego podmiotu jak my – ocenia Marcin Kaczmarczyk, dyrektor OChK. – Za nami stoi największy bank w Polsce i instytucja państwowa PFR. Dajemy przede wszystkim  stabilność finansową i właścicielską. Jesteśmy gwarantem konsekwentnego realizowania usług chmurowych.

To ma podnosić poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorców przy korzystaniu z rozwiązań chmurowych, które są osadzone na polskiej infrastrukturze i w pełni uwzględniają krajowe uwarunkowania prawne.

Dzięki temu wdrażanie chmury w polskiej gospodarce ma wyraźnie przyspieszyć. – Jest spory szum wokół usług cloudowych, bo przedsiębiorcy widzą, że to jest pewna szansa też dla nich, żeby pozyskać dostęp do najnowszych technologii w rozsądnych kosztach. To jest też element, który pozwoli im rozwijać się i koncentrować na własnych rozwiązaniach – podsumowuje Marcin Karczmarczyk. (wnp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here