Orlen Asfalt i Politechnika Białostocka z umową o współpracy nad rozwojem technologii drogowych

1007

Współpraca przy projektach badawczych związanych z rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku to jeden z celów porozumienia, które podpisały Politechnika Białostocką i Orlen Asfalt – poinformowała spółka Grupy Orlen. Umowa obejmuje także realizację studenckich prac dyplomowych. Spółka Orlen Asfalt podkreśliła, że projekty badawcze, które uruchamiane będą dzięki współpracy z uczelnią, to m.in. „szansa na systematyczne unowocześnianie nawierzchni drogowych”.

Orlen Asfalt przypomniał m.in., że wraz z Politechniką Białostocką już od kilku lat realizowane są różnego rodzaju projekty, dotyczące m.in. badań właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych. „Podpisane porozumienie określa dodatkową współpracę przy projektach badawczych, opracowywaniu i rozwoju nowych technologii drogowych, rozwiązywaniu problemów technologicznych występujących w procesie budowy nawierzchni drogowych, a także współpracę przy realizacji studenckich prac dyplomowych inspirowanych przez pracowników Orlen Asfalt” – podkreślono w informacji o umowie.

Jak ocenił prezes Orlen Asfalt Paweł Wachnik, obecne porozumienie o współpracy z Politechniką Białostocką „to wyznaczenie nowych kierunków na przyszłość”. „Zacieśniamy współpracę z jednostką naukową, która dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów drogowych w Polsce, w którym można prowadzić bardzo zaawansowane badania asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych” – powiedział Wachnik, cytowany w komunikacie spółki.

Prezes Orlen Asfalt zwrócił jednocześnie uwagę, że „Politechnika Białostocka to nie tylko znakomita infrastruktura, ale także ludzie, których pasją jest działanie na rzecz rozwoju technologii budowy dróg, a swoją wiedzą i doświadczeniem z pełnym oddaniem dzielą się ze studentami”.

Według prorektora ds. rozwoju Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Mirosława Świercza, nieustanny rozwój tamtejszego Zakładu Inżynierii Drogowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, w tym szeroki zakres prowadzonych badań, także w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, jest jednym ze składników potencjału tej uczelni.

„Cieszymy się, że został dostrzeżony i doceniony przez Orlen Asfalt, jednego z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dostawców asfaltów. Chcemy kontynuować i rozwijać wspólnie prowadzone projekty badawcze. Ich celem będzie szeroko pojęte unowocześnianie nawierzchni drogowych z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju” – oświadczył prorektor białostockiej uczelni.

Orlen Asfalt przypomniał, że oprócz badań właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych, spółka ta i Politechnika Białostocka współpracują również w zakresie edukacji studentów, np. w ramach warsztatów „Latający Uniwersytet Drogowy”. Jak przypomniano w informacji, to inicjatywa pracowników Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej oraz Orlen Asfalt, do której dołączyli pracownicy i studenci z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Jak podkreślił Orlen Asfalt, „Latający Uniwersytet Drogowy” to niestandardowy projekt, który wykracza ponad program studiów. „Innowacyjne myślenie i energia studentów w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem pracowników naukowych to siła napędowa i możliwość kreowania nowoczesnych rozwiązań w drogownictwie – tworzenie lepszych, trwalszych i bardziej przyjaznych dla środowiska i użytkowników dróg w Polsce” – zaznaczyła spółka. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here