Osoby młode i z depresją więcej piją podczas pandemii

474

Picie alkoholu najbardziej nasiliło się podczas pandemii wśród osób młodych oraz cierpiących na depresję i zaburzenia lękowe – wynika z pracy, którą publikuje pismo “Preventive Medicine”. “Ten wzrost spożycia alkoholu, zwłaszcza wśród osób z depresją i zaburzeniami lękowymi jest zgodny z obawami, że pandemia COVID-19 uruchomi epidemię ryzykownego picia alkoholu” – skomentowała główna autorka badania Ariadna Capasso z New York University School of Global Public Health.

Jak przypominają naukowcy, ludzie często sięgają po alkohol, by poradzić sobie ze stresem. Szczególnie predysponowane do takich zachowań są osoby z zaburzeniami natury psychicznej. Pandemia COVID-19 wiążę się z wieloma stresującymi zmianami, w tym wymuszoną izolacją społeczną, zaburzeniem rutynowych aktywności w ciągu dnia, trudnościami ekonomicznymi, nie wspominając o strachu o zdrowie i życie swoje oraz bliskich.

Aby sprawdzić wpływ pandemii na zmiany w spożywaniu alkoholu, Capasso i jej zespół przeprowadzili w marcu i kwietniu 2020 r badanie ankietowe online wśród dorosłych osób z 50 stanów w USA. Zebrano informacje na temat ilości spożywanego alkoholu, objawów depresji i lęków oraz różne dane demograficzne.

Spośród 5850 badanych pijących alkohol 29 proc. oceniło, że zaczęli pić więcej podczas pandemii, blisko 20 proc. oceniło, że pije mniej, a ok. 51 proc. – że pije tyle samo, co wcześniej. W grupie cierpiącej na depresję aż 64 proc. osób zwiększyło spożycie alkoholu podczas pandemii, natomiast w grupie z zaburzeniami lękowymi odsetek ten wyniósł 41 proc. Ogólnie, osoby poniżej 40. roku życia (18-39 lat) częściej przyznawały, że zwiększyły spożycie alkoholu podczas pandemii. Dotyczyło to 40 proc. osób w tej grupie wiekowej. Wśród badanych w wieku od 40. do 59. roku życia odsetek ten wzrósł o 30 proc, a wśród osób po 60. roku życia – o 20 proc.

Wśród osób ze starszych grup wiekowych (40 lat i więcej) z depresją lub stanami lękowymi dwukrotnie większy odsetek zaczął pić więcej alkoholu w czasie pandemii w porównaniu z rówieśnikami bez problemów natury psychicznej. Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują na konieczność podejmowania wczesnych interwencji – w tym z wykorzystaniem telemedycyny – mających na celu dotarcie do osób szczególnie predysponowanych do zwiększonego spożycia alkoholu w trakcie pandemii.

Więcej na naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here