Osoby z chorobami reumatycznymi rzadziej chorują na Covid-19

1099

Osoby chore na schorzenia reumatologiczne rzadko chorują na Covid-19 – wynika z badania amerykańskich reumatologów. Również rzadko notowane są wśród tego typu pacjentów zgony będące rezultatem infekcji SARS-CoV-2. Naukowcy ci przebadali łącznie niemal 6100 osób chorych na schorzenia reumatologiczne i ustalili, że spośród tej grupy na Covid-19 zapadły zaledwie 123 osoby. Stanowi to zaledwie 2-procentowy odsetek wśród wszystkich badanych.

Na początku epidemii, w marcu i kwietniu, niektórzy reumatolodzy i wirusolodzy mówili o bardzo wysokim ryzyku zgonu pacjentów z chorobami reumatologicznymi na Covid-19. Te podejrzenia nie potwierdzają się jednak w statystykach medycznych – zauważają członkowie organizacji American College of Rheumatology, zrzeszającej reumatologów.

Z obserwacji autorów dokonujących  analiz wynika, że w większości przypadków u osób ze schorzeniami reumatologicznymi, przebieg Covid-19 był łagodny, a zgony po infekcji koronawirusem następowały sporadycznie. Wśród 6100 badanych zaledwie 91 pacjentów potrzebowało hospitalizacji, 13 – trafiło na oddział intensywnej terapii, a jedynie czterech zmarło.

Większość poddanych badaniu pacjentów stanowiły osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów i na łuszczycowe zapalenie stawów. Autorzy badania wyjaśnili, że zdecydowana większość pacjentów biorących udział w studium – 68 proc. leczyło się na schorzenia reumatyczne środkami na bazie substancji biologicznych. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here