Zaćma jest najczęściej wykonywanym zabiegiem okulistycznym na świecie. W Polsce przeprowadza się rocznie około 500 tys. takich operacji. Pandemia znacząco je ograniczyła, ale od początku mają wzrasta liczba planowanych zabiegów, wznawianych przez Ośrodki Okulistyczne. Będą się odbywać według rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Konsultanta Krajowego z dziedziny okulistyki oraz ESCRS – Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej.
– Ze względów bezpieczeństwa na początek będzie to 50 proc. liczby operacji zaćmy sprzed koronawirusa – mówi prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich prof. Robert Rejdak , jeden z 14 specjalistów ESCRS, tworzących rekomendacje dla całej Europy i jedyny Polak w tym gronie. – Krajowe rekomendacje poprzedziły wprowadzenie europejskich zasad, które zaczną już wkrótce obowiązywać. Kontakty pacjentów z personelem medycznym będą dostosowane do nowych warunków reżimu sanitarnego, a więc podobne do stosowanych już w kraju.
Przed zabiegiem przeprowadzany ma być wywiad z każdym pacjentem na obecność koronawirua i każdy będzie traktowany jako potencjalnie zakaźny. Teksty genetyczne powinny być wprowadzane jedynie w przypadku podejrzenia o zakażenie wirusem. – Aby ograniczyć kontakt personelu medycznego z pacjentem Europejskie Towarzystwo Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej rekomenduje dokonanie zmiany w dotychczasowym sposobie znieczulania oczu, zapewniającym większe bezpieczeństwo dla pacjenta i personelu oraz stosowanie zaostrzonych procedur podczas operacji i kontroli pooperacyjnej pacjenta.
Szczegóły europejskich rekomendacji zostaną ogłoszone niebawem.