Ostry sprzeciw wobec tajnej decyzji PIS o likwidacji lotniska Chopina

349

PiS chce zlikwidować Lotnisko Chopina w Warszawie i sprzedać deweloperom ponad 600 hektarów gruntów, wartych 10-15 miliardów zł bez konsultacji ze społeczeństwem – ujawnili posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński. Podczas kontroli poselskiej 30 sierpnia, dotarli do utajnionych dokumentów z posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów o  wykreśleniu  Lotniska Chopina w sieci portów lotniczych w Polsce. W posiedzeniu tym z 25 maja 2023 roku uczestniczyło 24 przedstawicieli rządu.

Z chwilą otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być głównym węzłem transportowym dla Polski i regionu Europy Środkowo- Wschodniej, Lotnisko Okęcie traci status portu lotniczego i przestaje istnieć. Posłowie pokazali nie tylko dokumenty, ale również mapę potwierdzającą te plany.

– Ta sprawa odbiła się głośnym echem w ostatnich dwóch dniach kiedy po raz pierwsze ją ujawniliśmy na spotkaniu Campusu Polska Przyszłości – powiedział Michał Szczerba. – Bardzo szybko głos zabrał premier  Mateusz Morawiecki i jak zwykle skłamał. Zapewnił, że grunty lotniska Chopina w Warszawie zostaną wniesione do państwowej spółki z ustawowym zakazem prywatyzacji. Nie wspomniał jednak o furtce prawnej w ustawie jaką sobie pozostawili. Akcji spółki CPK nie można zbyć, ale można sprzedać nieruchomości warte od 10 do 15 miliardów zł. To jest nasza „Perła w Koronie”, którą ci oszuści chcą sprzeniewierzyć i uwłaszczyć się na majątku narodowym. Podkreślam to z całą mocą jeszcze raz, zakazu wyprzedaży gruntów po zlikwidowanym lotnisku Chopina  w tej ustawie nie ma i premier Morawiecki dobrze to wie.

Dariusz Joński przypomniał, że 1 kwietnia Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze stały się jednoosobową spółką Skarbu Państwa a następnie w ciągu sześciu miesięcy, czyli do końca września br. ta spółka zostanie wchłonięta przez Centralny Port Komunikacyjny. Będzie już wtedy posiadała cały majątek 600 hektarów gruntów, które tam się znajdują, dlatego  trzeba o tym głośno mówić. Cała sprawa rozgrywa się bardzo szybko przed wyborami.   Przestrzegamy przed tym skokiem na majątek narodowy, bo doskonale wiemy, że CPK nie jest spółką transparentną. Wielokrotnie odmawiano nam udzielenia informacji na  temat prowadzonej przez nią działalności i zarobków pracowników zasłaniając się tajemnicą firmy.

Z pisma Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. budowy CPK skierowanego do Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz innych dokumentów wynika, jak traktowane są tereny lotniska Chopina. Używa się w nich sformułowania masa majątkowa.

– Lotnisko Chopina jest sercem Warszawy, sercem naszego miasta w rozwoju komunikacji ze światem, a oni zrobili  z tych niezwykle cennych terenów masę majątkową – oceniali posłowie KO. – Bez wiedzy i zgodny mieszkańców stolicy, chcą ją upłynnić.  Masę majątkową, co do której mają konkretne zamiary, sprzedania jej deweloperom, nie licząc się z załogą lotniska Chopina, tysiącami osób pracujących przy jego obsłudze, siecią hoteli i lokali gastronomicznych oraz innych punktów usługowych, które powstały wokół portu lotniczego. To jest dorobek życia tysięcy ludzi związanych z tym miejscem. Tu widać najlepiej jak PIS traktuje obywateli, którzy nie są związani z ich partią.  Walcząc o uczciwą Polskę apelujemy do mieszkanek i mieszkańców Warszawy, a także całej Polski o ostry sprzeciw wobec tej haniebnej  i utajnionej decyzji.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here