Ostrzeżenie przed paraliżem sieci telekomunikacyjnej w czasie epidemii

987

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji postuluje  zmniejszenie obciążeń dla branży oraz uproszczenie trybu realizacji inwestycji, które umożliwiają niezbędną rozbudowy sieci i wykonywanie bieżących działań naprawczych. Sieci telekomunikacyjne wspierają usługi służby zdrowia i są pomocne w utrzymaniu porządku publicznego podczas pandemii koronawirusa. – Aby skutecznie realizować te zadania, sektor telekomunikacyjny potrzebuje zmniejszenia obciążeń administracyjnych – przekonuje Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

W czasie pandemii koronawirusa życie zawodowe, nauka, kontakty rodzinne i towarzyskie odbywają się w coraz większym stopniu w świecie cyfrowym. Według Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji spowodowany pandemią kryzys ujawnia brak elastyczności dotychczasowych procedur prawnych związanych z utrzymaniem i rozbudową sieci w naszym kraju. PIIT wraca uwagę, że w tarczy antykryzysowej zabrakło zapisów o tym, że telekomunikacja, jak i inne branże infrastrukturalne – gazowe, energetyczne, wodociągowe, etc. – służą przeciwdziałaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

Według PIIT tarcza antykryzysowa 2.0 powinna mieć na uwadze rolę telekomów i uwzględnić postulaty wprowadzenia przepisów umożliwiających sprawną rozbudowę i utrzymanie kluczowych sieci. – Praktycznie wszyscy mają dostęp do internetu: praca zdalna, e-learning, rozmowy z rodziną poddaną kwarantannie – to wszystko działa. Ale bez znaczącego zwiększenia możliwości sieci, dostarczania jej tam gdzie jest potrzebna i możliwości szybkiej reakcji na awarie dalsze funkcjonowanie w sferze cyfrowej będzie mocno utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe – ostrzega Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

W czasie pandemii brak możliwości załatwiania większości spraw w drodze elektronicznej może zablokować inwestycje oraz naprawy urządzeń przesyłowych. PIIT zwraca uwagę, że w dotychczasowych pracach nad pakietem antykryzysowym pominięto niezwykle ważną kwestię uproszczenia procesów związanych z budową nowych stacji bazowych telefonii mobilnej oraz rozszerzaniem pojemności na stacjach. Staje się to coraz pilniejsze przy rosnącym zapotrzebowaniu na dostęp do internetu i coraz większych ilościach przesyłanych danych.

Więcej na wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here