Nowe centrum badań i transferu technologii GEO-3EM we Wrocławiu

2312

Unikatowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii GEO-3EM związanych ze zrównoważonym wykorzystaniem surowców i energii z różnych źródeł otwarto 11 kwietnia na Politechnice Wrocławskiej.  W budynku znajduje się 12 pracowni wyposażonych w nowoczesną aparaturę, w tym Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych (na zdjęciu). Budowa gmachu GEO-3EM i jego wyposażenie kosztowały 102,6 mln zł.

Budynek ma trzy kondygnacje i powierzchnię użytkową ponad 4,6 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się w nim 12 laboratoriów, z których korzysta pięć wydziałów Politechniki Wrocławskiej – Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemiczny, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechaniczny.

Jak poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego wrocławskiej uczelni, w laboratoriach prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w obszarach strategicznych dla rozwoju Dolnego Śląska. „Chodzi głównie o mobilność przestrzenną, surowce naturalne i wtórne, produkcję maszyn i urządzeń oraz obróbkę materiałów” – uściślił Charytoniuk.

Wyposażenie laboratoriów kosztowało 72 mln zł, a budowa budynku pochłonęła 30 mln zł.

Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu „Kompleks GEO-3EM – ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here