Apostoł dialogu, setna rocznica urodzin

1635

Dialog  motywuje do pozytywnych  działań i skutecznej współpracy różnych środowisk. Jest nieodzowny w budowaniu dobrych relacji między ludźmi na całym świecie. Stanowi podstawę do  pokojowego rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych problemów. Do dialogu nakłaniał jego największy orędownik, papież Jan Paweł II. Warto o tym przypominać przy okazji 100 rocznicy urodzin świętego, którą obchodziliśmy przed kilkoma dniami.   

Jan Paweł II urodził się 100 lat temu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach, a zmarł  2 kwietnia 2005 roku w wieku 85 lat. W roku 2014 został ogłoszony świętym. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat, od października 1978 roku i był uważany za jednego z najważniejszych papieży w historii kościoła.  

  Papież Jan Paweł II był niewątpliwie dla większości osób wzorem do naśladowania. W czasie swojego pontyfikatu papież Polak był orędownikiem i apostołem dialogu. Dzięki ingerencji papieża uniknięto wielu konfliktów i pokonano wiele barier, w tym  religijnych. Potrafił słuchać nie tylko osób ważnych i znaczących w państwie, czy w świecie, lecz przede wszystkim ludzi prostych. Doskonale porozumiewał się z ludźmi młodymi, chorymi, w podeszłym wieku, zwykłymi robotnikami i ludźmi pracującymi. To właśnie przede wszystkim swoją otwartością i serdecznością potrafił zachęcić do siebie prawie każdego, kogo spotkał na swojej drodze.  Dialog jest bardzo trudnym wyzwaniem nadal w dzisiejszych czasach. Jan Paweł II nie bał się podejmować dialogu z niekatolikami, a nawet nie chrześcijanami. Był niewątpliwie bardzo otwarty na każdego człowieka, nawet na sprawcę, który dokonał zamachu na jego życie.  Następca świętego Piotra, wyznaczył sobie bardzo trudne cele, do których konsekwentnie dążył całe swoje życie. Odbył wiele pielgrzymek do różnych zakątków świata.

  Dialog traktowany był przez Karola Wojtyłę jako droga do pokoju. Dialog jest również bardzo długą drogą do poszukiwania prawdy, która wymaga wiele cierpliwości i wiary we własne poglądy. Jan Paweł II potrafił też pięknie mówić, ale ważniejsze dla niego było słuchanie innych osób, przede wszystkim umiał to robić. Dialog z różnymi grupami ludzi, o różnych kulturach, poglądach, czy religiach był dla Niego bardzo ważną kwestią podczas ludzkiej pielgrzymki na tym świecie. Warto o tym pamiętać i wcielać tę mądrość w życie każdego dnia.

Autorka: Julia Kozioł, studentka dziennikarstwa na UKSW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here