Papież w trybie pilnym wzywa polskich biskupów do Watykanu

850

Jesienią polscy hierarchowie mają pojechać do Rzymu z wizytą „ad limina” i spotkać się z Franciszkiem. Według ustaleń „Rzeczpospolitej” wizyta jest organizowana w trybie pilnym. Do Watykanu napływa coraz więcej zgłoszeń, wskazujących na zaniedbania polskich biskupów przy wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez część duchownych, czytamy w Rzeczpospolitej. To nie dziesięć czy jedenaście spraw, o których pisały media. Jest ich zdecydowanie więcej

– To nie jest zwyczajna wizyta, do której złożenia każdy biskup jest zobowiązany co kilka lat – przekonuje źródło Rzeczpospolitej za Spiżową Bramą. – To ubrane w elegancką formę wezwanie – dodaje. Inni z watykańskich rozmówców wskazują na to, że wiadomość o przyjeździe hierarchów znad Wisły pojawiła się krótko po tym, jak u papieża był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio (15 kwietnia).

Nie został wezwany, ale sam prosił o spotkanie z papieżem – mówi „Rzeczpospolitej” urzędnik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i dodaje, że w trakcie rozmowy abp Pennacchio miał przedstawić Franciszkowi krytyczny obraz sytuacji Kościoła w Polsce. Po tym spotkaniu zdecydowano o zaproszeniu nad Tybr polskich biskupów.

Episkopat Polski oficjalnie poinformował o wizycie 14 maja. Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnia „Rzeczpospolitej”, że pismo z nuncjatury, które trafiło do Sekretariatu KEP oraz biskupów diecezjalnych, nosi datę 10 maja. Na przygotowanie szczegółowych sprawozdań, w których opisuje się m.in. życie diecezji, praktyki religijne, podaje się różne statystyki, wskazuje problemy duszpasterskie, opisuje stan ekonomiczny,  biskupi mieli zwyczajowo co najmniej pół roku. Teraz dostali na to czas do końca czerwca

Polscy hierarchowie oficjalnie o „wezwaniu na dywanik” mówić nie chcą. Ci, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita, przyznają jednak nieoficjalnie, że jesienny termin wizyty „ad limina” jest dla nich dużym zaskoczeniem.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here