10 lat współpracy lubelskiego Uniwersytetu Medycznego z ESASO

1539

Od dekady Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi intensywną współpracę  z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych ESASO w szwajcarskim Lugano. Wielopłaszczyznowy zakres obejmuje działalność naukową i szkoleniową we wszystkich obszarach okulistyki takich jak: leczenie i chirurgia jaskry,  siatkówki, chorób plamki, chirurgię plastyczną oraz chirurgię rogówki.

Dzięki podjętej przed trzema laty wspólnej inicjatywie prof. Giuseppe Guarnaccia,  dyrektora globalnego ESASO i prof. Roberta Rejdaka, szefa  lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego, założono w Lublinie satelitarne centrum badawczo-szkoleniowe ESASO dla Europy środkowowschodniej. Jest to jedyny taki ośrodek w Europie i drugi na świecie po Singapurze.

– Przed powstaniem centrum badawczo-szkoleniowego ESASO w Lublinie, polscy okuliści przechodzili specjalistyczne szkolenia w chirurgii oka w Lugano – przypomina prof. Robert Rejdak, który od kilkunastu lat jest również dyrektorem ds. szkolenia praktycznego lekarzy z całego świata w szwajcarskim ESASO. – Teraz nasi lekarze mogą przechodzić te same szkolenia w  Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, gdzie mieści się satelitarna placówka.  Nasz ośrodek zdobył już międzynarodowe uznanie. Bez wątpienia ten sukces zawdzięczamy prof. Giuseppe Guarnaccia, który przychylił się do wypromowania polskiej okulistyki w świecie i nadal intensywnie wspiera nasze działania.

COVID- 19 zahamował częściowo dotychczasowe inicjatywy wymiany naukowej i szkoleniowej, dlatego w Centrum Symulacji UM w Lublinie powstaje szkoła ESASO. – Profesor Giuseppe Guarnaccia przekazuje nam sprzęt o wartości miliona euro na wyposażenie tej szkoły – dodaje prof. Rejdak. – Dzięki wsparciu prof. Wojciecha Załuski, rektora Uniwersytetu Medycznego, nasz ośrodek będzie teraz rozwijany. Mamy ambitne plany organizowana co miesiąc kursów i szkoleń  dla okulistów z całego świata, a także rezydentów i studentów.

W 10. rocznicę  wielodziedzinowej współpracy ze szwajcarskim ośrodkiem, w Lublinie powstaje oddział  szkoły ESASO, specjalizujący się w zakresie okulistyki i chirurgii plastycznej. Kierować nim będą obaj prorektorzy: prof. Robert Rejdak i  prof. Kamil Torres, dyrektor Centrum Symulacji Medycznej.  Symbolicznym akcentem i podziękowaniem za dekadę wspólnych dokonań naukowych i szkoleniowych jest olejny obraz, który prof. Giuseppe Guarnaccia podarował  dla prof. Wojciecha Załuski, rektora lubelskiej uczelni. Obraz namalowany przez znanego, mediolańskiego artystę  przedstawia w górnej części lubelski ratusz, a w dolnej szwajcarskie Lugano. Partnerski uścisk dłoni w centralnej części dzieła, jest symbolem długoletniej współpracy, z której obie strony odniosły już wiele korzyści.  

– Nasza współpraca, przyczyniła się także do rozpoczęcia działalności Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki, które będzie odgrywało kluczową rolę w tej części Europy – podsumowuje prorektor Rejdak. – Pacjenci otrzymają nie tylko standardowe, ale również najnowsze terapie genowe i farmakologiczne, oparte na badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia chorób plamki.  Najnowszym projektem organizowanym i finansowanym dzięki zaangażowaniu profesora Giuseppe Guarnaccia jest połączenie streamingiem bloku operacyjnego Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z centrami okulistycznymi na świecie.

Za te wszystkie dokonania  prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektor ESASO w szwajcarskim Lugano otrzyma 5 października tytuł honorowego obywatela Miasta Lublina. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here