Badania potwierdzają, że słuchanie ciągłego narzekania może wprowadzić nieodwracalne zmiany w naszej psychice. Nawet potęga mózgu nie jest obojętna na ludzki lament. Kontakt z taką osobą wpływa również na powielanie jej zachowania. Odpowiadają za to tzw. „neurony lustrzane” warunkujące naszą zdolność do empatii. Jak można tym procesom zapobiec?
Słuchanie narzekania jest niczym wirus. W dzisiejszych czasach staje się coraz powszechniejsze i nie jest obojętne dla naszego zdrowia psychicznego. Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda ma ono również niebagatelny wpływ na ludzki mózg. Czyjeś marudzenie może bardzo łatwo dać się we znaki nawet człowiekowi, którego określa się mianem „oazy spokoju”.
Procesy zachodzące w mózgu
Uruchamiany wówczas szereg procesów fizjologicznych mózgu doprowadza do obumierania neuronów, co z kolei wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie kory przedczołowej oraz hipokampu. Ten drugi odpowiada za inteligencję, uczenie się czy zapamiętywanie. Słowem: czysta destrukcja organizmu.
Pracę neuronów mózgowych można porównać do budowania mostu. Kiedy robimy coś po raz pierwszy absorbują one informacje, aby nie powielać ich kolejny raz. Ten proces skutkuje tym, że coraz łatwiej przychodzi nam narzekanie i może stać się nawykiem, nad którym trudno nam zapanować. Kontakt z narzekającą osobą wpływa również na replikowanie jej zachowań. Odpowiadają za to tzw. „neurony lustrzane” warunkujące naszą zdolność do empatii.
Dwie strony medalu
Narzekanie nie musi kojarzyć się wyłącznie negatywnie. Produktywne narzekanie może poprawić naszą kondycję psychiczną. Staramy się wtedy znaleźć rozwiązanie problemu, a nie wyłącznie snuć pesymistyczne wizje rzeczywistości.
Jak zacząć żyć?
Zdaniem dr Travisa Bradberry’ego receptą na destrukcyjne biadolenie jest wykształcenie w sobie postawy wdzięczności. Radzi on, aby do każdej negatywnej myśli starać się odnaleźć przeciwną do niej – pozytywną. Tym sposobem uczymy się dostrzegać proste rzeczy, których nie widzimy na co dzień. Jeśli twoje narzekanie stało się odruchem, z którym nie potrafisz się zmierzyć to ta technika może okazać się dla ciebie swoistym antidotum na szarą rzeczywistość. Nie jutro, zacznij żyć już teraz!
Autor: Piotr Glinicki, student dziennikarstwa na UKSW
Materiały źródłowe, z których autor korzystał : https://www.talentsmart.com/articles/ https://www.inc.com/author/travis-bradberry https://pl.aleteia.org/2019/06/27/sluchanie-narzekania-niszczy-mozg-potwierdzaja-to-naukowcy/