Perowskity zrewolucjonizują rynek fotowoltaiki

1369

We Wrocławiu ma ruszyć pierwsza linia produkcyjna perowskitów, czyli ultralekkich, elastycznych i transparentnych ogniw słonecznych. Będzie je można wykorzystać m.in. na fasadach budynków i pokryciach dachów o niskiej nośności. Columbus Energy za 10 mln euro obejmie 20 proc. udziałów w Saule Technologies w ramach podwyższenia kapitału. Umowę podpisano w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Celem inwestycji wartej 10 mln euro, czyli prawie 45 mln zł, jest doprowadzenie do komercjalizacji perowskitowych ogniw fotowoltaicznych i odpalenie ich pierwszej linii produkcyjnej na świecie – mówi WNP.PL Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

Columbus Energy nie wyklucza w przyszłości inwestycji w inne firmy technologiczne. – Mamy taką strategię, że całą gotówkę, jaką generujemy, inwestujemy. Są więc inwestycje związane z farmami fotowoltaicznymi, albo tez nowymi technologiami, ale też nie wykluczamy innych, bardziej start upowych inwestycji – dodaje Dawid Zieliński.

Perowskity od kilku lat są rozwijane przez polską spółkę Saule Technologies. – Nasze panele różnią się od tradycyjnych paneli przede wszystkim tym, że są bardzo elastyczne, lekkie, można je wydrukować, można je nadrukować na każdej powierzchni i mogą przyjąć dowolny kształt. W ten sposób otwieramy nowe możliwości, które nie były dostępne dla tradycyjnego krzemu – tłumaczy dla WNP.PL Olga Malinkiewicz, dyrektor ds. technologicznych i współzałożycielka Saule Technologies.

Pierwsza linia produkcyjna perowskitów stoi już we Wrocławiu, pieniądze uzyskane dzięki współpracy z Columbus Energy mają zostać przeznaczone na rozpoczęcie produkcji. Saule Technologies planuje już w Polce inwestycje w kolejne linie produkcyjne.

W przeszłości można było spotkać opinie, że perowskity są niestabilne. – W ciągu ostatnich kilku lat stabilność perowskitów polepszyła się do tego stopnia, że są już absolutnie wystarczające do tego, aby był to produkt komercyjny. Jesteśmy w tej chwili w połowie drogi dojścia do stabilności krzemu. Trzeba jednak pamiętać, że technologia perowskitów istnieje dopiero od kilku lat, wciąż jest rozwijana i ma ogromny potencjał, w efekcie czego z roku na rok ich stabilność i sprawność jest coraz większa. Proszę nie mieć żadnych obaw – dodaje Olga Malinkiewicz.

Saule Technologies przekonuje, że ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe.

Zobacz więcej na WNP.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here