„Rok 2018: Perspektywy rozwoju polskiej energetyki” – to temat przewodni tegorocznego Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, który odbywa się w dniach 29-30 stycznia 2018 r. w Warszawie.
Rok 2018 jest dla polskich wytwórców i dostawców energii jest czasem intensywnych zmian związanych zarówno z otoczeniem legislacyjnym, optymalizacją procesów wytwarzania, zapewnieniem bezpieczeństwa operacyjnego spółek strategicznych, przygotowaniem nowych inwestycji jak i nowymi priorytetami rządowej polityki energetycznej.
Obecny na Kongresie minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że proces notyfikacji rynku mocy zostanie zakończony w I kwartale tego roku. – Myślę też, że w najbliższym czasie padnie odpowiedź, czy będziemy budować bloki elektrowni jądrowej czy nie – decyzja powinna zapaść w pierwszej połowie roku” – dodał minister.
Tchórzewski zapewnił także, że ministerstwo energii bardzo mocno stawia na poprawę jakości powietrza. – Dążmy do tego, żeby robić jak najwięcej w tej dziedzinie. Włączamy się w system polityki antysmogowej. Mimo to, nasze bezpieczeństwo energetyczne jest jeszcze wciąż oparte o węgiel, co ma zasadnicze uzasadnienie ekonomiczne i społeczne. Odejścia od energetyki węglowej nie da się przeprowadzić w ramach jednego pokolenia zawodowego – powiedział minister.
Podczas paneli połączonych z wystąpieniami przedstawicieli największych w kraju przedsiębiorstw energetycznych, najważniejszych organizacji branżowych, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu, uczestnicy Kongresu mają szansę na wszechstronne przeanalizowanie strategii polskich spółek energetycznych oraz zmian zachodzących na rynku. W tym gronie odbywają się dyskusje o kondycji sektora elektroenergetycznego i gazowego, perspektywach dla rozwoju elektromobilności i kogeneracji, budowania rynku mocy, a także coraz silniejszego wpływu legislacji i sytuacji międzynarodowej na bezpieczeństwo energetyczne.