Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja informatyki materiałowej

992

Narodowe Centrum Badań Jądrowych organizuje 1st NOMATEN International Conference on Materials Informatics. Informatyka materiałowa to nowa dziedzina badań, która wykorzystuje zaawansowane narzędzia informatyczne do lepszego poznania i projektowania materiałów potrzebnych przede wszystkim do pracy w warunkach ekstremalnych, a także w medycynie. Tematyką tą zajmują się m.in. pomysłodawcy i organizatorzy konferencji – naukowcy z Centrum Doskonałości NOMATEN działającego w Świerku. Wydarzenie potrwa 1 do 3 czerwca br. w NCBJ.

Konferencja 1st NOMATEN International Conference on Materials Informatics jest organizowana przez działające w Narodowym Centrum Badań Jądrowych – Centrum Doskonałości NOMATEN. Ponad 60 naukowców, ekspertów i przedstawicieli przemysłu z ponad 15 krajów będzie uczestniczyć w konferencji poświęconej informatyce materiałowej – pionierskiej dziedzinie, która opiera się na nowym podejściu do badań istniejących i nowych materiałów dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i metod statystycznych.

„Informatyka materiałowa daje nowe możliwości w badaniach materiałów” – podkreśla przewodniczący Konferencji prof. Stefanos Papanikolaou, szef grupy badawczej ds. informatyki materiałowej NOMATEN. „Dzięki stosowanym przez nas technikom możliwa jest np. identyfikacja defektów materiału na zdjęciach z mikroskopu elektronowego, które w przeciwnym wypadku mogłyby umknąć uwadze badacza. Informatyka materiałowa pozwala na gromadzenie i analizę wielkich zbiorów danych z badań i eksperymentów. W tym aspekcie można wykorzystać narzędzia informatyki materiałowej we współpracy z innymi grupami badawczymi, z zespołami eksperymentalnymi, które badają własności funkcjonalne i zajmują się charakteryzacją materiałów – zarówno w ramach NCBJ i NOMATEN, jak i we współpracy z jednostkami badawczymi z Polski i innych państw. Konferencja ma na celu promowanie polskich unikalnych infrastruktur i zespołów badawczych na arenie międzynarodowej, dlatego naukowcy z Centrum Doskonałości NOMATEN zamierzają przyciągnąć do współpracy zagranicznych ekspertów.”

dr Marek Pawłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here