Pierwsze 100 milionów złotych na niekomercyjne badania kliniczne. Termin składania wniosków w konkursie Agencji Badań Medycznych upływa 29 listopada

1155

Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 100 milionów złotych na pierwszy konkurs dotyczący wsparcia niekomercyjnych badań klinicznych. Środki te trafią do pacjentów za pośrednictwem czołowych ośrodków badawczych w Polsce. Na dofinansowanie badań mogą liczyć projekty w obszarze pediatrii,  neonatologii,  neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii i kardiologii.

Niekomercyjne badania klincze są niezależnymi badaniami klinicznymi, w których właścicielem danych uzyskanych w trakcie badania jest na przykład uczelnia lub  podmiot leczniczy. Obecnie Polska zajmuje jedno z ostatni miejsc w Europie pod względem liczby realizowanych niekomercyjnych badań klinicznych. W naszym kraju stanowią one zaledwie 2 proc. wszystkich rejestrowanych badań, podczas gdy średnia europejskich wynosi 30 proc. Zadaniem Agencji Badań Medycznych jest zmiana tych niekorzystnych proporcji, za pośrednictwem narzędzi tj. informatyzacja sektora ochrony zdrowia i nowych rozwiązań prawnych.

Realizacja projektów niekomercyjnych badań klinicznych związana jest z licznymi korzyściami,  zarówno dla pacjentów, jak i podmiotów leczniczych, badaczy czy NFZ. Z punktu widzenia  pacjenta to szansa na  lepszy dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, bardzo często dotyczących schorzeń dla których standardowa medycyna nie oferuje żadnych rozwiązań.

Dzięki realizacji niekomercyjnych badań klinicznych powiększa się budżet, którym dysponują podmioty lecznicze. Prowadzenie tego typu badań to także szansa na podnoszenie kwalifikacji i pozycji badaczy, jak również wymianę doświadczeń między ośrodkami w Polsce i na świecie. Realizacja niekomercyjnych badań klinicznych to finalnie szansa na poprawę jakości leczenia oraz lepsze alokowanie środków finansowych na ochronę zdrowia.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów prowadzony jest do 29 listopada 2019 r.

Szczegóły konkursu: http://abm.gov.pl/zloz-wniosek/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here