Pierwsze na świecie rozwiązania polskich uczonych neutralizujące SARS-CoV-2

4476

Innowacyjna maseczka z kompozytową ochronną warstwą AntiVir1 i bezalkoholowy roztwór odkażający w stu procentach eliminują i neutralizują rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także innych drobnoustrojów.  Warstwa kompozytowa maseczki blokuje przedostawanie się SARS-CoV-2 do organizmu, skutecznie go wyłapuje, zatrzymuje i hamuje dalszy rozwój, prowadząc do jego pełnej destrukcji. Jest to pierwsze tak skuteczne rozwiązanie na świecie oparte na zastosowaniu unikatowej, nowoczesnej technologii „CATCH AND KILL”.

Metoda polega na zamianie pasywnej ochrony antywirusowej na ochronę aktywną, prowadzącą do całkowitego wyeliminowania zarówno SARS-CoV-2 jak i innych chorobotwórczych ustrojów niebezpiecznych dla człowieka przenoszonych droga kropelkową. Jej twórcami są dwa wybitni polscy uczeni prof. Adam Januszko i prof. Leszek Stobiński.

Zarówno chemicznie aktywna maseczka jak i bezalkoholowy roztwór odkażający posiadają  certyfikaty CIOP i PZH i mają wręcz nieprawdopodobną skuteczność, potwierdzoną badaniami– dla maseczki wynosi ona 99,8 proc. w unicestwianiu wirusów, a dla roztworu 100 proc.

–  Wspólnie z prof. Leszkiem Stobińskim z Politechniki Warszawskiej opracowaliśmy oba rozwiązania wykorzystując naszą wiedzę i wieloletnie doświadczenie naukowe m.in. w dziedzinie nanotechnologii  – wyjaśnia prof. Adam Januszko z AWL. – Dodatkowo jako specjalista od ochrony przed skażeniami, szukając rozwiązań do walki z koronawirusem, pomyślałem o adaptacji wojskowych masek filtrosorpcyjnych, które są wykorzystywane do ochrony dróg oddechowych, oczu i twarzy przed działaniem bojowych środków trujących i biologicznych. Wzorując się na nich, stworzyliśmy  maseczkę z kompozytową ochronną warstwą AntiVir1, powstrzymującą przechodzenie przez nią drobnoustrojów, eliminując ich dalszą aktywność biologiczną. 

Stężenie kompozytu zawierającego nanostruktury jest  całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska, co zostało potwierdzone certyfikatami PZH. Są to główne czynniki mające wpływ na skuteczność zastosowanej tu technologii, prowadząc do zatrzymania i ograniczenia dalszego przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych typu SARS-CoV-2 i innych patogenów niebezpiecznych dla ludzi.

– Drugim sposobem na skuteczną neutralizację wirusów jest zastosowanie roztworu-kompozytu, bazującego na wodzie – kontynuuje prof. Adam Januszko. – Dezynfekcja tym roztworem polega na przeniesieniu silnych właściwości utleniających związków chemicznych i chemicznie modyfikowanych nanostruktur stałych do wody. Naniesienie na powierzchnię odkażaną opracowanego roztworu wodnego o właściwościach utleniających, skutecznie eliminuje wszelkie mikroorganizmy i ogranicza ich dalszą „ekspansję” . Chcę dodać, że skuteczność kompozytu dotyczy nie tylko SARS-CoV-2, ale także innych drobnoustrojów.

Zastosowane materiały – składniki roztworu wodnego, wykazują wysoką aktywność przeciwbakteryjna i przeciwwirusową, udokumentowane w badaniach CIOP i PZH. Opracowana technologia nie jest kosztowna i czasochłonna w przygotowaniu.

Opatentowanie wynalazków byłoby ryzykowne dla autorów ze względu na konieczność ujawniania wszystkich szczegółów opracowanych rozwiązań, dlatego będą udostępniać licencje na sprzedaż maseczek i odkażającego roztworu.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here