Pierwszy w Polsce otwarty Klaster Biodruku 3D powstał w łódzkim Bionanoparku

1550

Biodrukowanie 3D to nowoczesna technologia, która może znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie regeneracyjnej, farmacji i badaniach nad żywnością. Pierwszy w Polsce otwarty Klaster Biodruku 3D powstał w łódzkim Bionanoparku. Klaster stworzyła firma CD3D z Inkubatora Technologicznego, a biodrukarki stanęły w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Klaster powołanno do życia, aby realizować kompleksowe badania naukowe w oparciu o biowydruki 3D powstałe na biodrukarkach. Z jego oferty będą mogły korzystać m.in. instytuty naukowo-badawcze, uczelnie, firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne czy szpitale – informuje Edyta Bąk z biura prasowego łódzkiego Bionanoparku.

Biodrukowanie 3D wywodzi się z klasycznego druku przestrzennego w technologii FDM/ FFF. Jednak – zdaniem specjalistów – specyfika pracy z biodrukarkami 3D jest zupełnie inna niż z urządzeniami drukującymi z termoplastów oraz wszystkich pozostałych materiałów tj. żywic światłoutwardzalnych, sproszkowanych tworzyw sztucznych czy stopów metali.

Biowydruki 3D wykonane z materiałów żelowych są relatywnie małe, a ich żywotność w warunkach naturalnych bardzo krótka. „Aby praca z biodrukarkami 3D była efektywna, potrzebne jest odpowiednio wyposażone zaplecze laboratoryjne” – podkreśla cytowana w komunikacie Magdalena Przychodniak z CD3D Medical.

Klaster Biodruku 3D powstał w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Zdaniem przedstawicieli Bionanoparku jest to jedno z najlepiej wyposażonych laboratoriów w Polsce, umożliwiające prowadzenie bardzo szerokiego spektrum badań z takich obszarów jak m.in.: inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, biologia molekularna, biochemia i biologia komórki.

W jego pracowniach prowadzone są m.in. badania biomateriałów, farmaceutyków, kosmetyków, czy żywności. Dzięki takiej bazie Klaster Biodruku 3D pozwala nie tylko na biowydrukowanie trójwymiarowych struktur żelowych, lecz również ich kompleksowe przebadanie na każdym etapie pracy naukowej.

Klaster wyposażono w 21 biodrukarek 3D SKAFFOSYS zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce, co – zdaniem jego pomysłodawców – umożliwi badania na szeroką skalę. Według twórców Klastra, można będzie w nim realizować projekty naukowo-badawcze z zakresu m.in. tworzenia bioresorbowalnych rusztowań (skafoldów) dla efektywnej hodowli komórkowej oraz dla medycyny regeneracyjnej, testowania nowych terapii na bazie syntetycznych, biodrukowanych modeli tkankowych, czy prowadzić badania nad żywnością spersonalizowaną oraz alternatywnymi sposobami jej wytwarzania.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here