Jest przeznaczony do inspekcji miejsc niebezpiecznych dla człowieka, ale potrafi też „tańczyć” i „prosić” jak domowy czworonóg – robot badawczy promuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podczas dni otwartych drzwi uczelni, które potrwają do czwartku.
„Najłatwiej opisać, że jest to pies-robot. Ma oczy, a więc widzi wszystko to, co my widzimy, ale oprócz tego na plecach nosi radar, a więc jest w stanie zobaczyć jeszcze więcej. Jest przeznaczony do autonomicznych inspekcji, dozoru czy monitoringu – może wejść do miejsc, do których człowiek by nie wszedł, na przykład takich, w których mogą się znajdować szkodliwe dla ludzi gazy” – powiedział w rozmowie z PAP doktorant na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie Marcin Gołaszewski.
Wyjaśnił, że robot znajduje zastosowanie m.in. w halach technologicznych i w miejscach, gdzie przebiegają procesy chemiczne. Może także – dzięki radarowi – mapować przestrzeń, co pozwala na uzyskanie jej trójwymiarowego obrazu; może też, po zamontowaniu dodatkowych elementów, transportować niewielkie przedmioty.
Robot, nazwany przez studentów „Wimuś” (od akronimu nazwy wydziału jest przede wszystkim robotem badawczym, możemy nim poruszać w różnych trybach – na przykład przypominających taniec albo +proszenie+, zresztą w ogóle gdy się porusza, jest bardzo podobny do psa” – wyjaśnił doktorant WIMiM Ryszard Ziętek. Dodał, że gdy ZUT gości uczniów, „Wimuś” jest często ich pierwszym zetknięciem z robotyką. „Robi furorę” – zaznaczył.
Robot został zakupiony w ramach projektu Zachodniopomorskiej Listy Infrastruktury Badawczej. Jest jednym z elementów promujących uczelnię podczas dni otwartych drzwi w środę i w czwartek. Jak poinformował ZUT, w budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii znajdą się stoiska informacyjne dotyczące zasad rekrutacji, studiów w języku angielskim, stypendiów, praktyk, staży, wyjazdów zagranicznych, akademików i organizacji studenckich.
Odbywają się także pierwsze w Szczecinie targi studenckich kół naukowych „Student Expo”. Tych na ZUT jest ponad 70. Specjalizują się w różnych dziedzinach – od technologii przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów po zrównoważony rozwój, klimat i ekologię.
„Wspólnota uniwersytecka to coś więcej niż zespół budynków i jedno logo. Trzymamy się razem, pracujemy w kołach naukowych, bawimy się na imprezach, działamy w stowarzyszeniach, mieszkamy w akademikach. Jesteśmy dumni z osiągnięć koleżanek i kolegów, dlatego chcielibyśmy pokazać ich potencjał i opowiedzieć maturzystom o możliwościach realizacji swoich naukowych pasji. Licealiści, którzy nas odwiedzą będą mogli porozmawiać z przedstawicielami trzydziestu kół naukowych. Swój dorobek zaprezentują m.in. +Zrównoważeni+, +Odnawialni+ i +Alfa-Reaktywni+” – powiedział przewodniczący samorządu studenckiego uczelni Marcin Witkowski.
W trakcie dwudniowego wydarzenia drzwi otworzą również wydziały ZUT. Maturzyści – jak zapewnia uczelnia – „mają okazję przekonać się na własne oczy, jak wyglądają uczelniane laboratoria i pracownie, poznają także najciekawsze projekty realizowane przez studentów”. (PAP)