Pionierska operacja nowotworu kręgosłupa w Opolu

890

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przeprowadzono pierwszą w kraju endoskopową separację nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem specjalistycznych implantów. Jak powiedział prof. Dariusz Łątka, kierownik Kliniki i Oddziału Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, zespół opolskich lekarzy jako pierwszy w kraju przeprowadził ten zabieg u 50 letniego pacjenta.

„Naszym zadaniem podczas tej operacji było usunięcie części nowotworu kręgosłupa, będącej w bezpośrednim kontakcie z rdzeniem kręgowym, żeby umożliwić kolejny, właściwy etap radykalnego leczenia onkologicznego przez stereoradioterapię. Innowacyjność naszego rozwiązania polega – po pierwsze – na zastosowaniu do tego techniki endoskopowej, wykorzystywanej dotychczas w neurochirurgii do leczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Separacja nowotworu przez endoskop, czyli jakby przez +dziurkę od klucza+, pozwoli na dużo szybszą rekonwalescencję pacjenta przed zasadniczą częścią leczenia, czyli radioterapią. Zakładamy, że powinien być gotowy do leczenia onkologicznego już po kilku dniach” – wyjaśnia Łątka.

Drugim etapem operacji – po separacji nowotworu od kręgosłupa – było przezskórne wprowadzenie śrub stabilizujących do zoperowanego kręgosłupa, a kolejną nowością w tym zabiegu, świadczącą o jego unikalności w skali kraju, było zastosowanie implantów karbonowych, które nie powinny zasłaniać pola promieniowania, jak miałoby to miejsce w przypadku implantów tytanowych. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here