Pionierska operacja ortopedyczna z implantem wykonanym dla konkretnej pacjentki

1400

Współpraca szczecińskich lekarzy z warszawską firmą Massmedica pozwoliła na przeprowadzenie nowatorskiego zabiegu osteotomii stawu kolanowego z wykorzystaniem implantu zrobionego na miarę. Była to pierwsza  tego typu operacja  w Europie. W połowie listopada wykonał ją zespół specjalistów w szczecińskim szpitalu. Wydrukowane z technice 3D specjalne instrumenty wraz z implantem, dostarczone lekarzom przez spółkę Massmedica, pozwoliły na wykonanie zabiegu ze stuprocentową dokładnością.

Spółka Massmedica wprowadza na polski rynek przełomowe technologie, poparte  badaniami klinicznymi. Jedną z dziedzin jaką  się zajmuje od 8 lat jest dystrybucja implantów i innych materiałów medycznych stosowanych w leczeniu chorób układu narządu ruchu oraz w medycynie regeneracyjnej. – Specjalizujemy się w produktach zaawansowanych technologicznie,  oferując wyroby wytwarzane przez europejskich, kanadyjskich oraz amerykańskich producentów – zapewnia Marek Młodzianowski, prezes firmy Massmedica, notowanej od wiosny tego roku na GPW. – Importowane przez nas produkty, w tym endoprotezy drukowane indywidualnie dla każdego pacjenta, gwarantują najwyższy poziom jakości. Dostarczamy je do szpitali oraz do gabinetów indywidualnych praktyk lekarskich.

Przykładem dobrej współpracy firmy Massmedica ze środowiskiem medycznym jest pionierska operacja wykonana przez specjalistów w szczecińskim szpitalu. W ortopedii druk 3D jest już wykorzystywany od pewnego czasu, ale po raz pierwszy w Europie model stawu kolanowego wraz z instrumentarium był wykonany dla konkretnego pacjenta.

– Operacja osteotomii podkolanowej wymaga precyzyjnego zabiegu, aby przywrócić sprawność ruchową kolana. To jest bardzo skomplikowany mechanizm polegający na  przecięciu kości piszczelowej pod kolanem i uniesieniu nieco tego przeciętego fragmentu pod minimalnym kątem np. 11 stopni. Bez skomplikowanego instrumentarium jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Technologia w tym pomaga. Najpierw zabieg osteotomii podkolanowej był starannie zaplanowany w komputerze, z dokładnym wskazaniem nacięcia kości i jej uniesienia, a potem  precyzyjnie został wykonany i wydrukowany model stawu kolanowego.   

Wydrukowane w technice 3D specjalne instrumenty wraz z implantem, dostarczone lekarzom przez spółkę Massmedica, pozwoliły na wykonanie zabiegu ze stuprocentową dokładnością. Pacjenta korzysta obecnie z rehabilitacji. Za kilka miesięcy będzie można ocenić efektywność i skuteczność  zindywidualizowanej i spersonalizowanej techniki operacyjnej, przeprowadzonej po raz pierwszy w Europie.

Zabieg osteotomii można wykonać praktycznie w każdym wieku. Taka operacja daje możliwość dłuższego używania własnego stawu i opóźnia moment, w którym konieczne jest wszczepienie endoprotezy kolana. W zależności od czasu kiedy dokona się osteotomii, okres ten może wynieść od 5 do nawet 20 lat.

Zastosowana po raz pierwszy technologia jest bez wątpienia osiągnięciem przełomowym, które może uchronić pacjentów przed koniecznością przeprowadzania z czasem  zabiegów endoprotezoplastyki.  Na powszechność takich zabiegów w Polsce, z pewnością trzeba będzie jednak jeszcze poczekać i wielu pacjentów nie uniknie wstawiania endoprotez. Dobra informacja jest taka, że w przyszłym roku firma Massmedica zamierza wprowadzić na polski rynek robota, który będzie prowadził lekarza przy operacji endoprotezoplastyki stawu kolanowego, aby te zabiegi mogły być wykonywane z dużo większą precyzją i skutecznością. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here