Prestiżowa publikacja grupy EuroCovCat z udziałem okulistów z Lublina

1015

Europejska grupa ekspertów EuroCovCat opublikowała kolejny raport w prestiżowym czasopiśmie „European Journal of Ophthalmology”, który właśnie się ukazał i dotyczy pogarszającego się  znacząco widzenia u dzieci i młodzieży w Europie. Podkreśla się, że pandemia spowodowała spadek wizyt lekarskich u okulisty aż o 80 proc. wśród najmłodszego pokolenia. To powoduje pogłębianie się wad wzroku takich jak krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność, a to może być przyczyna niedowidzenia, które nieleczone grozi kalectwem.

Praca pochodzi z takich ośrodków jak Paryż, Madryt, Zurych, Moskwa, Ankara, Triest, Kolonia, Lizbona, natomiast Polskę w tych badaniach reprezentował ośrodek lubelski.  – My byliśmy w tym projekcie z prof. Mario Toro wiodącymi de facto autorami, ponieważ lubelscy okuliści są pionierami w systemowym prowadzeniu takich badań – informuje prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Publikacja powstała na bazie prowadzonych na Lubelszczyźnie badań  w programie „Dobrze widzieć”, wspieranym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia. Badanie przesiewowe wśród uczniów klas  I-III na terenie województwa lubelskiego prowadzone były przez okulistów z kliniki prof. Rejdaka. Stanowią istny wkład w realizację europejskiego projektu.   Pierwszy etap tych badań został już zakończony i obecnie lekarze pracują nad ich kontynuacją w całym makroregionie.  Badania i zabiegi w Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 Lublinie prowadzone są na bieżąco w ścisłym reżimie sanitarnym.

Efekty badań lubelskich okulistów pojawiły się w wydanej ostatnio publikacji pisma „European Journal of Ophthalmology”. Lekarze z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie analizują  w niej wpływ pandemii COVID-19 na wady wzroku u dzieci i młodzieży.

– Prowadzone w Lublinie obserwacje miały znaczący wpływ na pracę badawczą międzynarodowego zespołu ekspertów i przygotowanie publikacji  – podkreśla prof. Robert Rejdak. – U dzieci i młodzieży obserwowano spadek aż o 80 procent wizyt, zarówno u okulistów, jak i optometrystów, co pociąga za sobą niedokorygowanie takich wad jak astygmatyzm, nadwzroczność czy krótkowzroczność. Niedowidzenie nieleczone może powodować spadek ostrości wzroku w życiu dorosłym a nawet wiązać się z pewnego stopnia inwalidztwem. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here