Plan odbudowy i rozwoju gospodarki

493

Ratowanie tych, w których uderzyła pandemia, jest obowiązkiem państwa. Jednak dynamiczny rozwój osiągniemy wtedy, gdy postawimy na branże, które są lokomotywami rozwojowymi. Dlatego musimy wprowadzić plan systemowego wspierania takich branż – podkreślił wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin podczas dzisiejszego XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski. Plan odbudowy i rozwoju gospodarki oraz tarcza prawna to inicjatywy MRPiT, które pomogą polskiej gospodarce rozwijać się po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19.  

Jak poinformował, uczestnicząca wraz z nim w dzisiejszym forum, wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka stanie na czele międzyresortowego zespołu, który zajmie się przygotowaniem tarczy prawnej. Z kolei za plan odbudowy i rozwoju gospodarki będzie odpowiadał wiceminister Robert Tomanek.

Premier Gowin przedstawił uczestnikom forum inicjatywę MRPiT, która ma przyczynić się do przyszłego rozwoju naszej gospodarki. Jak tłumaczył: Potrzebujemy planu na przyszłość – precyzyjnego planu działań restartu gospodarki. Będzie to przemyślana sekwencja działań na okres po pandemii. Plan odbudowy i rozwoju będzie można wdrażać, liczymy na to, od 3. kwartału przyszłego roku.  MRPiT przeanalizuje m.in. to, które sektory polskiej gospodarki mają największy potencjał konkurowania na arenie międzynarodowej.

Będziemy analizowali wpływ sektorów m.in. na: rynek pracy, PKB, wartość ich udziału w eksporcie, czy strukturę własnościową danego sektora – to, gdzie jest największy udział polskiego kapitału – opisywał wicepremier. Dodał też, że plan odbudowy i rozwoju musi być efektem wspólnych działań administracji państwowej, przedsiębiorców i środowiska akademickiego.

Wicepremier podkreślił również wagę technologii – zawartych w nazwie ministerstwa – w rozwoju naszej gospodarki po obecnym kryzysie. Jeżeli chcemy zwiększać przewagi konkurencyjne polskich firm, to musimy w większym stopniu stawiać na nowoczesne technologie – przekonywał. Zwrócił również uwagę na to, że do MRPiT należy odpowiedzialność, jednocześnie, za obszary gospodarki i pracy.  W czasie pandemii i wychodzenia z kryzysu odpowiadamy za szukanie synergii między oczekiwaniami przedsiębiorców, pracodawców oraz pracowników i związków zawodowych – wskazał.

Wszystkie działania MRPiT będą czerpały z dialogu z przedsiębiorcami i  doświadczenia przedsiębiorców – zapewnił wicepremier Gowin.

Tarcza prawna

Podczas swojego wystąpienia w trakcie forum szef MRPiT zaznaczył też: Polska gospodarka potrzebuje tarczy prawnej. Ochrony przed nadmiernymi regulacjami. Postanowiliśmy powołać w rządzie międzyresortowy zespół, który zajmie się analizą wszystkich barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej. Na czele tego zespołu stanie minister Anna Kornecka.

Jak argumentował, w Polsce od lat borykamy się z problemem nadmiaru  przepisów prawa i jego ciągłej zmienności. Będziemy starali się ograniczać ten „wodospad” legislacyjny. Zdajemy sobie także sprawę z tego, że kluczowym warunkiem powodzenia biznesowego jest przewidywalność. Mam w związku z tym nadzieję, że nie będziecie już państwo zaskakiwani zmianami prawnymi z dnia na dzień – deklarował wicepremier Gowin.

A wiceminister Anna Kornecka zaznaczyła: Chcemy, by regulacje prawne były przejrzyste i wprowadzane w przewidywalny sposób. Konsultacje i komunikacja to fundament działania tego typu zespołów. MRPiT współpracuje z wieloma organizacjami, izbami, które na bieżąco przekazują nam swoje stanowiska. Jestem otwarta na współpracę ze wszystkimi jednostkami i organizacjami, które  chcą z nami współdziałać – zapewniła.

XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski

Temat dzisiejszego XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski to: Małopolska zielona i cyfrowa. Europejski Zielony Ład i cyfryzacja jako impuls do rozwoju.  Organizatorzy wydarzenia to „Dziennik Polski” i „Gazeta Krakowska” we współpracy z kilkudziesięcioma organizacjami gospodarczymi w Małopolsce, które współtworzą Forum Przedsiębiorców Małopolski.

Jak deklarują organizatorzy, wydarzenie adresowane jest zarówno dla przedstawicieli małych, średnich i dużych firm, freelancerów, jak i osób zajmujących kierownicze stanowiska w dużych firmach czy korporacjach. Jak również tych, którzy interesują się biznesem, gospodarką oraz ekologią. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here