Plebiscyt ekologiczny „Wspólna zielona przyszłość”

762

Kryzys klimatyczny i zdobycie niezależności od paliw kopalnych jest wielkim i pilnym wyzwaniem dla świata i dla Polski. Jeszcze mocniej pokazała to wojna w Ukrainie. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać innowacje i projekty, które przybliżają nas do zielonej przyszłości, a jednocześnie mają pozytywny wpływ na swoje otoczenie społeczne. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zorganizował plebiscyt ekologiczny pod hasłem „Wspólna zielona przyszłość”. Projekty związane z ochroną przyrody naukowcy mogą zgłaszać swoje rozwiązania do 31 sierpnia.

Plebiscyt dotyczy interdyscyplinarnych aktywności związanych z ochroną środowiska i klimatu, ekologią, wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi. Nagrodzone zostaną badania naukowe, inicjatywy samorządowe oraz zielone technologie.

Nagrody będą przyznawane w trzech kategoriach. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla naukowców prowadzących badania, w tym autorów prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. Dwie pozostałe kategorie obejmują inicjatywy samorządowe oraz zielone technologie. Na zwycięstwo mogą liczyć projekty, które wyróżniają się pod względem innowacyjności oraz wpływu na społeczeństwo i najbliższe otoczenie.

Zgłoszone projekty ocenione zostaną przez kapitułę konkursową, w której znaleźli się m.in. prof. Maciej Nowicki, prof. Joanna Kostecka, prof. Jacek Tomczyk i prof. Jerzy Długoński. W skład kapituły weszli również przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i klimatu: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezes Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska Piotr Abramczyk oraz przedstawiciele zielonych przedsiębiorstw: Polskich Kolei Państwowych i Cukrowni Glinojeck.  (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here